Patroni Roku
Patroni Roku 2024

Zapraszamy do korzystania z kolekcji materiałów poświęconych Patronom Roku 2024.

Immanuel Kant
Rok Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach

Zapraszamy do korzystania z materiałów poświęconych życiu i dziełu filozofa.

ZaczytanaWarmia
Zaczytana Warmia – projekt edukacyjny

Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas I-VI szkół podstawowych Olsztyna i powiatu olsztyńskiego do udziału w projekcie edukacyjnym „Zaczytana Warmia”.

ZAPIS

Zostań naszym czytelnikiem już dziś!

Zachęcamy do korzystania z naszego newslettera!

CzytajKlikaj.pl

Interaktywne rekomendacje książek. Polecamy!

OFERTA
na rok szkolny 2023/24

Zapraszamy do korzystania z nowej oferty edukacyjnej naszej biblioteki.

PlayPause

Baśnie i legendy regionu - Irena Kwintowa Największy skarb (kl. IV-VI, 50 min)

Zajęcia wprowadzające uczestników w świat edukacji regionalnej w oparciu o utwór Ireny Kwintowej pt. Największy skarb. Uczestnicy spotkania zapoznają się z treścią legendy i „skarbami” Warmii. Losy rybaka i jego rodziny będą inspiracją do rozmowy na temat wartości w życiu człowieka.

#Bezpieczny internet - gra edukacyjna (kl.IV-VI, 70 min) Nowość, II 2024

Podczas interaktywnej zabawy na terenie biblioteki uczestnicy poznają zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz zastanowią się, jak osiągnąć cyfrową równowagę.

Boże Narodzenie na Warmii dawniej i dziś (kl.VI-VIII, 50 min) Nowość
Obrzędy, tradycyjne potrawy, świąteczny wystrój domu, gwara warmińska związana z tematyką Bożego Narodzenia.

Dziedzictwo kulturowe Warmii (kl. VI-VIII, 60 min) Nowość

Architektura warmińska, życie codzienne ludności wiejskiej, sztuka ludowa, rzemiosło, tradycyjne umiejętności, kuchnia regionalna, stroje warmińskie, gwara warmińska.

Jak się uczyć skutecznie? (kl. IV-V, 50 min)
Organizacja nauki. Korzystne i niekorzystne czynniki towarzyszące procesowi zapamiętywania. Warunki sprzyjające pracy mózgu (odżywianie, higiena pracy umysłowej). Wybrane techniki zapamiętywania.

Jak się nie zgubić w świecie fałszywych informacji (kl.VII-VIII, 50 min) Nowość
Podczas zajęć uczniowie poznają podstawowe pojęcia związane z dezinformacją, dowiedzą się jakie mechanizmy stoją za powstawaniem fake newsów oraz jak weryfikować treści publikowane w sieci.

Mikołaj Kopernik - (nie)znany mieszkaniec Olsztyna (kl. IV-VI, 60 min)
Uczestnicy spotkania zapoznają się z życiem astronoma, słuchając fragmentów opowiadań Droga do gwiazd: opowieść o Mikołaju Koperniku oraz Nazywam się… Mikołaj Kopernik, a następnie odkrywają, jakie było znaczenie osiągnięć Kopernika dla nauki i całej ludzkości. Poznają również informacje związane z pobytem astronoma w Olsztynie. Wykonują własny projekt planety i wskazują, co jest dla nich ważne w życiu.

Zajęcia prowadzone w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Publikujemy w sieci - jak świadomie i legalnie korzystać ze źródeł online? (kl. VII-VIII, 45 min)
Publikowanie w Internecie, prawo autorskie, licencje CC.

Warmińskie korzenie Roty (kl. VII-VIII, 45 min)
Autorzy „Roty” - Maria Konopnicka i Feliks Nowowiejski. Znaczenie postaci kompozytora w kontekście rozważań o bogactwie kulturowym Warmii.

Zaprzyjaźnij się z Ukrainą (kl. IV-V, 50 min) Nowość
Podróż po Ukrainie śladami historii, tradycji i współczesności.

Zasady obowiązujące podczas zajęć edukacyjnych

Zajęcia są bezpłatne.

Szczegółowe informacje oraz przyjmowanie zgłoszeń:

Wydział Wspomagania Edukacji
tel.:
(89) 527-25-86 w. 122

Nowości w zbiorach biblioteki - kwiecień

35,10,0,50,1
25,600,60,0,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,0,1,5000
0,2,1,0,2,40,15,5,2,1,0,22,0,0
Mapa wychowania szczęśliwych dzieci : jak odnaleźć drogę w labiryncie rodzicielstwa: komunikacja, emocje, narzędzia / Susanna Isern