Cykl książek Robert Hunter. T.1-10 / Chris Carter. - Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2016-2020.

„Skąd to wiesz?” – „Dużo czytam”

Na tytułowe pytanie odpowiedzi udziela detektyw Richard Hunter, bohater cyklu powieści Chrisa Cartera. Pierwszą, w której pojawia się nasz „dużo czytający” bohater jest „Krucyfiks”. Kolejne to „Egzekutor”, „Nocny prześladowca”, „Rzeźbiarz śmierci”, „Jeden za drugim”, „Geniusz zbrodni”, „Jestem śmiercią”, „Rozmówca”, „Galeria umarłych”, „Polowanie na zło”.

Zaczęłam oczywiście od „Krucyfiksu” i… Początkowo magia nie zadziałała. Niby zdawałam sobie sprawę, że pomieszanie kryminału z thrillerem ma swoje konsekwencje, ale.… Wątek kryminalny wydawał się nielogicznie, sztucznie zagmatwany, jednocześnie raziły mnie zbyt plastyczne, wręcz soczyste opisy ofiar i miejsc zbrodni. Nawet zaczęłam się zastanawiać, co Chris Carter ma w głowie, że tworzy coś takiego.

Tymczasem rozwiązanie sprawy zupełnie mnie zaskoczyło – jak w dobrym kryminale. Polubiłam też postać głównego bohatera, Roberta Huntera, inspektora wydziału zabójstw policji Los Angeles, stałego bywalca biblioteki, wielbiciela książek genialnego psychologa z tytułem doktora, znawcę whisky single malt, samotnika. Człowieka, który każdego dnia musi mierzyć się ze swoją niełatwą, pełną traum przeszłością.

Chris Carter zdumiewa i trochę przeraża pomysłowością w prezentowaniu wymyślnych tortur i zabójstw w kolejnych książkach. Jednak naprawdę przerażająca jest dopiero świadomość, że pomysły najprawdopodobniej czerpie ze swojej wiedzy psychologa o specjalności zaburzeń kryminalnych, a także ze swoich doświadczeń zawodowych – przez siedem lat pracował jako psycholog policyjny.

Nie potrafię powiedzieć, która z jego książek podobała mi się najbardziej. Wiem, że po przeczytaniu siódmej, ostatniej do której miałam dostęp, zrobiło mi się smutno i przykro, jak po rozstaniu z kimś bliskim.

Nie jest ważne, od której książki rozpoczniemy znajomość z detektywem Hunterem, ponieważ w każdym tomie jego postać jest świetnie zarysowana.

Małgorzata Zmudczyńska