Wyloguj swój mózg : jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii  / Anders Hansen. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2020. - 254 s.

„Znajdujemy się w obcym świecie, dalekim od tego, do którego przygotowała nas ewolucja. Żyjemy w epoce cyfrowej, ale wciąż mamy mózg myśliwych - zbieraczy, który widzi zagrożenie na lewo i prawo, który łatwo się stresuje i rozprasza i który źle radzi sobie z robieniem wielu rzeczy na raz. Gdybyśmy umieli brać na to poprawkę, lepiej byśmy się czuli i funkcjonowali”.

Jeśli zainteresowały Cię te słowa i chciałbyś dowiedzieć się więcej, to koniecznie przeczytaj najnowszą książkę A. Hansena pt. „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii”.

A. Hansen to autor nagradzanych i znajdujących się na liście bestsellerów książek. Jest też uznanym psychiatrą w Instytucie Karolinska.

Szwedzki psychiatra podjął w swojej książce niezwykle ważny i aktualny temat jakim jest rozwój technologii mobilnych i ich wpływ na nasz układ nerwowy. Rezultaty swoich przemyśleń poparł wynikami badań prowadzonych przez naukowców z różnych dziedzin wiedzy.

Autor w prosty i zrozumiały sposób opisuje mechanizmy rządzące ludzkim umysłem. Stwierdza, że postęp technologiczny jest wielkim wyzwaniem dla naszych mózgów, które przez miliony lat funkcjonowały w świecie bez Internetu. Pisarz porusza ciekawe i kluczowe zagadnienia dla funkcjonowania każdego z nas mówiąc o stresie, lęku, problemach z koncentracją, zaburzeniach snu, depresji, które mogą być wywołane nadmiernym używaniem telefonów komórkowych.

Media społecznościowe i ich wpływ na nasze życie to kolejne interesujące zagadnienie, które podejmuje A. Hansen w swojej książce. Autor zauważa, że obecnie prawie co trzecia osoba na świecie ma konto na Facebooku na wszystkich kontynentach, prawie w każdym kraju i w każdym wieku. Informuje, że przeważnie oglądamy zamieszczone przez znajomych zdjęcia, czytamy aktualizacje, rozdajemy i zgarniamy cyfrowe lajki. Dlaczego tak się dzieje? Autor zadaje kolejne intrygujące pytanie: Czy media społecznościowe wykończą naszą empatię? Na te i inne pytania próbuje ciekawie i pasjonująco odpowiedzieć.
Niezwykle istotnym zagadnieniem poruszanym w tej książce jest również wpływ urządzeń ekranowych na dzieci i młodzież. Frustracja, stres, problemy z koncentracją, uzależnienia, depresja to tylko niektóre następstwa zbyt częstego korzystania z urządzeń mobilnych. „Wyznaczmy dzieciom granice korzystania z technologii w domu”- apeluje o to (co ciekawe) lider najnowszych technologii, założyciel Apple’a- Steve Jobs. W jednym z wywiadów, stwierdził on, że restrykcyjnie ogranicza swoim dzieciom czas przeznaczony na korzystanie z urządzeń ekranowych. „Jest on - jak stwierdza autor - najwymowniejszym przykładem ambiwalentnego podejścia do własnych produktów”.

Kolejny rozdział książki A. Hansen poświęca na wskazanie inteligentnego antidotum na problemy z koncentracją, stresem, zalewem cyfrowych informacji. Autor uważa, że najlepszym lekiem, jakim znamy jest aktywność fizyczna. „Jeśli chcesz zrobić wszystko, aby zmniejszyć poziom stresu i poprawić koncentrację za pomocą aktywności fizycznej, powinieneś trenować trzy razy w tygodniu po 45 minut”. - to jedna z wielu dobrych rad zamieszczonych w tej książce.

Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej i pogłębić wiedzę w tym temacie, pisarz zamieścił zestawienie wszystkich pozycji, na których opiera się jego poradnik. Przygotował również listę prostych wskazówek dla tych, którzy chcą ograniczyć negatywne skutki życia we współczesnej epoce cyfrowej i poprawić swoje samopoczucie.

Podsumowując, książka A. Hansena pt. „Wyloguj swój mózg” to znakomita, fascynująca i pouczająca pozycja dla każdego czytelnika. Pozwala nam, po raz kolejny, uświadomić sobie, że musimy mądrze i rozsądnie korzystać z cyfrowych narzędzi wszechobecnych we współczesnym świecie. Zadbaj o zdrowie swojego mózgu- to aktualne i niezwykle ważne zadanie dla każdego z nas....

Iwona Lenkiewicz