w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego
Czując

Czując. Rozmowy o emocjach / Agnieszka Jucewicz. – Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2019. – 328 s.


„Jak by wyglądał świat, gdybyśmy nie czuli nic. Kim byśmy byli? Jakie relacje tworzyli?
Jak wychowywali dzieci? Bez miłości, zachwytu, radości, współczucia, ale również bez złości, smutku, zazdrości, poczucia winy i krzywdy?.”1

 

Całkiem niedawno dowiedziałam się, że wszystkie emocje, które czujemy są dobre. Było to dla mnie bardzo odkrywcze bo wiele uczuć dotychczas obecnych w moim życiu tj. złość, zazdrość, strach nie znajdowało we mnie sojusznika. To odkrycie wniosło pewien spokój i potrzebę lepszego poznania towarzyszących mi emocji. Dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę „Czując. Rozmowy o emocjach” Agnieszki Jucewicz (dziennikarka, autorka bestsellerów: Żyj wystarczająco dobrze, Kochaj wystarczająco dobrze i Wybieraj wystarczająco dobrze).

 

Autorka w swojej książce prezentuje 17 uczuć i stanów emocjonalnych takich jak : wdzięczność, miłość, zazdrość i zawiść, krzywda i wina, lęk, złość, radość, pokora, strata, współczucie, wstyd, nuda, euforia, namiętność, bliskość, przyjemność i smutek. Uczucia, które są obecne, a których często nie umiemy nazywać i kontrolować, Agnieszka Jucewicz omawia w formie dialogów z gronem znanych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. W swoim i naszym imieniu zadaje im pytania o uczucia, które z pewnością i nas niejednokrotnie nurtowały. Rozmówcy autorki w przystępny sposób tłumaczą nam mechanizmy działania emocji, wagę ich obecności w naszym życiu, jak również skutki złego ich interpretowania, wypierania czy fałszowania. 

 

Celem książki jest zachęcenie nas, czytelników do znalezienia w sobie miejsca, w którym nad emocjami będzie można się zastanawiać bo, jak pisze we wstępie autorka, uczucia są mądre, nie dla się ich oszukać, „jak drogowskazy pokazują nam czego nam potrzeba, co nas uwiera, gdzie daliśmy z siebie być może za dużo, a gdzie oczekiwaliśmy więcej.”2

 

Czytając rozdziały "Czując. Rozmowy o emocjach" wiele razy miałam wrażenie jakby ktoś zaglądał do mojego wnętrza, za chętnie zamykane drzwi mojej nieakceptacji i niezrozumienia siebie. Patrzył i nazywał prostym językiem to, co było dla mnie często niejasne.

 

Z szerokiej palety emocji omówionych w poszczególnych rozmowach szczególnie zapamiętam refleksje dotyczące smutku, dowiedziałam się z niego m.in. dlaczego jest to jedna z najinteligentniejszych emocji, jaka jest jego jasna strona i gdzie leży granica między smutkiem a depresją.

 

Zaletą książki jest też to, że można czytać ją wybiórczo. Stosownie do potrzeb możemy sięgać po wybrane tematy rozmów. Dlatego warto ją mieć w swoim domowym księgozbiorze i w razie odczuwania np. nadmiernego lęku czy złości przeczytać, co o tym uczuciu piszą znawcy ludzkiej psychiki.

 

Książkę polecam wszystkim. Czy jest bowiem ktoś pozbawiony emocji i uczuć?. "Czując. Rozmowy o emocjach" rzuca jasne światło na te sfery naszego ego, które były, są i będą miały wpływ na nas samych i otaczających nas ludzi. Odkrywanie tych części nas to dobry początek do często upragnionej zmiany naszego życia.

 

Zwiastun książki: 

 

 


1. A.Jucewicz, Czując. Rozmowy o emocjach, Warszawa, 2019, s.7

2. tamże, s.8

 

K.N.

 

 

 

Copyright © 2020 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Polityka prywatności - RODO