70wstep6 stycznia 1946 roku, Kuratorium Oświaty Okręgu Mazurskiego powołało Centralną Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie. Jej zadaniem miało być współtworzenie życia oświatowego na terenach Warmii i Mazur – przede wszystkim poprzez zapewnienie nauczycielom dostępu do literatury fachowej. Od tego momentu wielokrotnie zmieniała się polska szkoła – uczniowie, nauczyciele, książki i technologie, a biblioteka trwała jako niezbywalne miejsce wspierania edukacji.

Dzisiaj Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie oferuje wielofunkcyjną, kompleksową i profesjonalną pomoc szkołom i nauczycielom w ich pracy dydaktyczno-wychowawczej. Poza ogromną bazą materiałów edukacyjnych proponuje różnorodne formy działalności kulturalno-oświatowej: zajęcia, wystawy i projekty edukacyjne, konferencje, seminaria, warsztaty, konkursy, spotkania autorskie, wernisaże wystaw. Bibliotekę odwiedza rocznie 36 tysięcy osób.

W 2016 r. biblioteka obchodzi jubileusz 70-lecia swojej działalności. Jest to właściwy moment na podsumowanie minionych twórczych lat. Zapraszamy!