W-MBP - Wystawy Artystyczne https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne Tue, 17 Sep 2024 09:08:07 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wystawy Artystyczne https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/36-wystawy-artystyczne https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/36-wystawy-artystyczne W Bakałarzu prezentujemy przede wszystkim osiągnięcia artystyczne nauczycieli, ich pozazawodowe pasje i zainteresowania. Swoje prace wystawiają tutaj także znani twórcy, nie zawsze związani ze środowiskiem oświatowym.

 

Od momentu powstania galerii odbyło się w niej około 170 wystaw,  spośród których większość to ekspozycje indywidualne (malarstwo, rzeźba, haft, tkactwo, grafika, fotografia).

  

 

Informacja dla osób zainteresowanych prezentacją własnej twórczości w Bakałarzu

 

 

Z okazji 15-lecia działalności galerii, w 2004 r., opracowany został przez Zbigniewa Ślesińskiego -  założyciela i długoletniego kustosza Bakałarza - wspomnieniowy „Alfabet”, przybliżający sylwetki artystów prezentujących w niej swoją twórczość.

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 19 Oct 2010 09:26:15 +0200
Otwarcie wystawy Alana Weatherilla https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1384-otwarcie-wystawy-alana-weatherilla https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1384-otwarcie-wystawy-alana-weatherilla

12 września (czwartek) o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Bakałarz na otwarcie wystawy Alana Weatherilla pt. „Spotkanie Wschodu z Zachodem” („East meets West’).

 

Alan Weatherill (1944-2019) - urodził się w Londynie w 1944 r. Uważał siebie za obywatela świata i rzeczywiście nim był. W wieku czternastu lat opuścił dom i przez pewien czas przenosił się z miejsca na miejsce, spotykał interesujące osoby i wykonywał różne prace. W wieku dwudziestu pięciu lat podjął studia z zakresu historii na uniwersytecie w Sussex. Wówczas zainteresował się malarstwem, zwłaszcza akwarelowym. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel, głównie z trudną młodzieżą. W 1993 r. wyjechał na rok w ramach wymiany nauczycielskiej do Los Angeles, gdzie uczył plastyki w szkole średniej. Po powrocie do Anglii podjął decyzję o zamieszkaniu za granicą. W 1996 r. przyjechał wraz z rodziną do Polski i zamieszkał na wsi pod Dobrym Miastem. Zmarł w Olsztynie w 2019 r.

 

Zaproszenie

 

Ekspozycję można zwiedzać do 7 października, od poniedziałku do piątku w godz. 14.30-19.00, w soboty w godz. 8.00-15.00.

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 21 Aug 2024 14:19:04 +0200
Romana Triebling "Jak we śnie", czerwiec 2024 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1372-otwarcie-romany-triebling https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1372-otwarcie-romany-triebling

14 czerwca (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na otwarcie wystawy malarstwa Romany Triebling „Jak we śnie”.


Romana Triebling
– magister sztuki, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. dr hab. Marzeny Huculak; aneks z malarstwa na jedwabiu w pracowni prof. dr. hab. Marka Szczęsnego. Ukończyła również Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w zakresie reżysera i animatora kultury. Terapeutka osób niepełnosprawnych, wychowawca młodzieży.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym i akwarelą. Stosuje również techniki mieszane, jak piórko z akwarelą, kolaże wykonane z tego, co – jak sama mówi – „leży pod ręką”. W swoich pracach szuka więzi, a nawet jedności człowieka z otaczającą go przyrodą. Jej obrazy odzwierciedlają najbardziej skrajne stany emocjonalne: miłość i wzburzenie, harmonię i niepokój, bliskość i oddalenie. Uprawia również inne dziedziny sztuki – projektuje suknie, szyje patchworki, rzeźbi, tworzy modną biżuterię. Od 1997 r. należy do Związku Plastyków Warmii i Mazur. Eksponowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Niemczech, USA.


Wystawy indywidualne:

Twierdza Boyen w Giżycku (2023 r.)
Galeria Usługa – Jazz Bar w Olsztynie (2023 r.)
Centrum Kultury w Ostródzie (2021 r.)
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie (2020 r.)
Galeria Bakałarz w W-MBP w Olsztynie (2016 r., 2019 r.)
Galeria Sowa w Olsztynie (2016 r.)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim (2012 r.)
Galeria Art- Nova w Ornecie (2011 r.)
Centrum Kultury w Dobrym Mieście (2006 r.)


Wystawy zbiorowe:

Galeria Stary Ratusz w WBP w Olsztynie, Międzynarodowy Przegląd Sztuki Współczesnej (2024 r.)
Galeria BWA w Olsztynie, XII Olsztyńskie Biennale Sztuki (2023 r.)
Planeta 11, Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, „MAŁA forma” (2021 r.)
Galeria Bakałarz w W-MBP w Olsztynie, 30-lecie Galerii Bakałarz (2019 r.)
Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim (2011 r.)

 Zaproszenie wernisa

 


Ekspozycję można zwiedzać w Galerii Bakałarz do 24 sierpnia.

 


Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/romana_triebling_wernisaz{/gallery}

Aut. zdjęć: Agata Dolat

 

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 06 Jun 2024 15:17:33 +0200
Rafał Sowiński ALTER EGO, kwiecień 2024 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1354-rafal-sowinski-alter-ego-kwiecien-2024-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1354-rafal-sowinski-alter-ego-kwiecien-2024-r

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji malarstwa Rafała Sowińskiego pt. ALTER EGO prezentowanej w galerii Bakałarz.

 

Rafał Sowiński (ur. 1984) to artysta o głębokich korzeniach artystycznych. Od dziecka interesował się sztuką, zwłaszcza rysunkiem i grafiką. Studiował filozofię i teologię, co wniosło do jego twórczości głębokie refleksje nad egzystencjalnymi i duchowymi aspektami życia.
Pomimo krótkiego okresu studiów artystycznych, postanowił rozwijać swoją indywidualną ścieżkę w sztuce. Inspiruje się techniką komiksu i fantasy, szczególnie pracami Zdzisława Beksińskiego, oraz analizuje dorobek wielkich artystów, czerpiąc inspirację z różnych epok i nurtów sztuki.
Prace Rafała Sowińskiego zdobią prywatne kolekcje w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Islandii oraz Australii. Artysta nie podąża za modą ani nie tworzy na zamówienie. Jego obrazy powstają w głowie, są unikatowe i niezwykle precyzyjne, oddają emocje i komentują rzeczywistość.
R. Sowiński brał udział w różnych wystawach i konkursach ogólnopolskich, m.in. w Bydgoszczy i Cieszynie. Jego prace prezentowano także na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie - ekspozycja pt. Blizny (wrzesień 2019 r.), oraz na wystawie Alter ego (listopad 2023 r.).
Grafiki artysty są nasycone dużym ładunkiem emocjonalnym, charakteryzują się moralnym niepokojem i ukazują tematy walki dobra ze złem, ludzkich zmagań oraz manipulacji, jakiej poddawany jest współczesny człowiek. Artysta pozostaje zawsze w cieniu swoich prac, nie komentuje ich publicznie, pozostawiając je do prywatnej interpretacji, podkreślając, że każdy może odnaleźć w nich cząstkę siebie.
W wieku 33 lat zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, co stało się ważnym elementem jego życiowej historii. Dzięki tej diagnozie łatwiej zrozumiał i zaakceptował swoją odmienność, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości. Jednym z celów Artysty jest ukazywanie bogactwa wewnętrznego świata osób z Zespołem Aspergera, ich problemów oraz walki z dyskryminacją, wynikającej z niewiedzy otoczenia.

 

Ekspozycję ALTER EGO można zwiedzać do 8 maja od poniedziałku do piątku w godz. 14.30-19.00, w soboty w godz. 8.00-15.00.

 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Sat, 13 Apr 2024 08:11:23 +0200
Wernisaż Wystawy Tkactwa Artystycznego, marzec 2024 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1343-wernisaz-wystawy-tkactwa-artystycznego-marzec-2024-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1343-wernisaz-wystawy-tkactwa-artystycznego-marzec-2024-r

9 marca (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy do galerii Bakałarz na uroczyste otwarcie wystawy tkaniny z okazji 40-lecia powstania Zespołu Tkactwa Artystycznego.

 

 

Wystawę można oglądać do 29 marca , od poniedziałku do piątku w godzinach 14.30 - 19.00, w soboty w godzinach 8.00 - 15.00.  

 

Fotorelacja

Aut. zdjęć: Klaudyna Bociek 

 {gallery}grafika/tresc/Wernisaz_Wystawy_ Tkactwa_ Artystycznego{/gallery}

 

 


Na wystawie prace zaprezentują: Ewa Andrzejewska, Halina Buczyńska, Elżbieta Fedor, Anna Gregorczyk, Barbara Kalinowska, Iwona Klicka, Urszula Kułakowska, Krystyna Kurgan, Krystyna Maklakiewicz, Krystyna Matejewska, Lucyna Połonkiewicz, Urszula Serafińska, Iwona Strzelecka, Wiesława Szlachtowicz, Renata Śliwka, Barbara Ziniewicz z Zespołu Tkactwa Artystycznego Olsztyn (Rada Osiedla „Zatorze”) oraz Bronisława Bartnikowska, Krystyna Duk, Danuta Lewandowska, Krystyna Michalska, Jolanta Maria Sawicka, Anna Walczak, Teresa Zadroga z Zespołu Tkactwa Artystycznego CKB Dobre Miasto. 

 

„Zespół swoją twórczą historię rozpoczął w 1984 roku. Dorobek skupionych w nim pasjonatek tkactwa jest ogromny. O ich pracowitości, pasji i talentach świadczą liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane na przeglądach wojewódzkich, a szczególnie na dwóch prestiżowych przeglądach ogólnopolskich, które odbywają się co dwa lata w Bydgoszczy i co trzy lata w Turku. Prace wystawiane były na wielu wystawach zbiorowych w Olsztynie i województwie. Uczestniczki Zespołu miały także wystawy indywidualne.. Obecnie jest to jedyna grupa tkacka w Olsztynie z tak dużym dorobkiem twórczym. Uwieńczeniem pracy twórczej Zespołu było uzyskanie w 2019 roku nagrody Złote czółenko dla najlepszego koła tkaczy nieprofesjonalnych, przyznawanej na XII Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej w Turku (…). Tematyka tkanin jest różnorodna, nawiązuje do tradycji, architektury i przyrody regionu Warmii i Mazur. W swojej pracy tkaczki inspirują się malarstwem, fotografią, czerpią pomysły z własnej wyobraźni”.


Maria Rubik-Grabska



Zaproszenie

 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 28 Feb 2024 09:11:23 +0100
Ewa Sowa „Okna Warmii”, luty 2024 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1335-ewa-sowa-okna-warmii-luty-2024-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1335-ewa-sowa-okna-warmii-luty-2024-r

9 lutego (piątek) o godz. 17.30 serdecznie zapraszamy do Galerii Bakałarz na otwarcie wystawy malarstwa Katarzyny Ewy Sowy „Okna Warmii”.

 

Wystawę można oglądać do 6 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.30 - 19.00, w soboty w godzinach 8.00 - 15.00.  

  Fotorelacja

Aut. zdjęć: W-MBP Olsztyn 

 {gallery}grafika/tresc/Okna_Warmii{/gallery}

 


Cykl „Okna Warmii” nawiązuje do krajobrazu architektonicznego terenów Warmii i Mazur. Za wizualnym, czysto plastycznym aspektem stworzenia tych obrazów kryje się też moja autorska forma upowszechniania, kultywowania i utrwalania dziedzictwa kulturowego naszego Regionu. Od kilkudziesięciu lat, mieszkając w różnych częściach województwa warmińsko-mazurskiego, wykonywałam fotografie wszystkiego, co według mnie było bardzo inspirujące. Odkąd pamiętam, moją uwagę przyciągały zabudowania, w tym – często już podniszczone – elementy architektury. Skupiające wzrok detale, które nakazywały pauzę i chwilę refleksji…prowokowały pytania: „Co tu było…? Kto tu mieszkał…?”. Niektórych z tych budowli już niestety nie ma, ruiny zniszczały na tyle, że zostały zburzone lub same się zawaliły – część z nich pozostanie tylko w mojej pamięci. Wybrane fragmenty są utrwalone na wykonanych przeze mnie fotografiach. Często mój wzrok zatrzymywał się na oknach - starych, drewnianych, czasem opatrzonych okiennicami. Prezentowany cykl obrazów tym właśnie jest inspirowany. Starałam się zaznaczyć w obrazach również upływ czasu – z symbolicznymi, utkanymi jak z mgły pajęczynami – jakże pięknym motywem malarskim. Teraz chcę zatrzymać widza na tych właśnie detalach, które mnie zatrzymały kiedyś i zatrzymują do dziś… Obrazy są efektem próby odtworzenia tego, co pamiętam i pokazania tego, co było dla mnie inspirującym bodźcem do uruchomienia procesu twórczego. Oprócz promowania, jakże ważnego w budowaniu naszej tożsamości, dziedzictwa kulturowego Regionu, za pomocą cyklu „Okna Warmii” pokazuję także moje wewnętrzne okno, przez które patrzę na świat, a widokiem z niego jest moja subiektywna i różnorodna twórczość.

                                                                                                                                                                                                                                Katarzyna Ewa Sowa

Zaproszenie


KATARZYNA EWA SOWA od urodzenia (1983 r.) mieszka na terenach Warmii i Mazur. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, gdzie w 2008 roku uzyskała tytuł magistra sztuki w zakresie grafiki warsztatowej. Od 2023 roku należy do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki. Aktualnie zawodowo zajmuje się kształceniem osób o zainteresowaniach artystycznych. W twórczości nawiązuje do piękna otaczającego świata, magii i baśniowości, do „(nie)prostoty natury”. Wszystko, co tworzy, jest inspirowane tym, co Artystce bliskie – malowniczą krainą, w której żyje oraz bogactwem fauny i flory Warmii i Mazur.

 

 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 01 Feb 2024 09:11:23 +0100
Z belferskiej pracowni VII, październik 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1311-z-belferskiej-pracowni-vii-pazdziernik-2023-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1311-z-belferskiej-pracowni-vii-pazdziernik-2023-r

20 października (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy do galerii Bakałarz na uroczyste otwarcie ekspozycji „Z belferskiej pracowni VII”.


Na wystawie prace zaprezentują
: Teresa Andruszkiewicz, Maria Bentkowska, Lilia Ciemerych, Dorota Czaplicka, Elżbieta Czyżyk-Markiewicz, Waleria Jarmałkowicz, Irena Jarocka, Dobiesława Jodzio, Agnieszka Koplińska, Krystyna Kręcik, Alicja Kryska, Elżbieta Mecner, Katarzyna Madeksza, Izabela Marchiel, Anna Matraś, Grażyna Michałowska, Małgorzata Mierzyńska, Izabela Socka, Elżbieta Suchowiecka, Marian Tyszkiewicz, Jolanta Wojnicz.


Grafika: fragment pracy Elżbiety Czyżyk-Markiewicz

 

Wystawę można oglądać do 15 listopada, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.30 - 19.00, w soboty w godzinach 8.00 - 15.00. 


 

Fotorelacja 

Aut. zdjęć A. Dolat

{gallery}grafika/tresc/ZbelferskiejPracowniVII{/gallery}

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 12 Oct 2023 14:42:12 +0200
"TWÓRCZE RELACJE", lipiec 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1285-tworcze-relacje-lipiec-2023-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1285-tworcze-relacje-lipiec-2023-r

20 lipca (czwartek) o godz. 17.00 zapraszamy do galerii Bakałarz na otwarcie wystawy „Twórcze relacje”.

 

Na ekspozycji prace zaprezentują: Dagmara Alsztyniuk, Weronika Borzuchowska, Agnieszka Cichoń-Kamińska, Magdalena Dudzik, Ewa Kaczmarek, Justyna Kędzierska, Ewa Kurowska, Aleksandra Próchniak, Karolina Rogóz-Namiotko, Martyna Włodyka.

 

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 - lipiec; 10.00-17.00 - sierpień.

 

Fotorelacja z wernisażu - autorka zdjęć: Sylwia Sawicka

{gallery}grafika/tresc/Tworcze_relacje{/gallery}

 

 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 21 Jul 2023 12:42:42 +0200
Ewa Bogucka-Pudlis „Marzenia się spełniają. Moja przygoda z ilustracją”, maj 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1264-ewa-bogucka-pudlis-marzenia-sie-spelniaja-moja-przygoda-z-ilustracja-maj-2023-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1264-ewa-bogucka-pudlis-marzenia-sie-spelniaja-moja-przygoda-z-ilustracja-maj-2023-r

10 maja o godzinie 17.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na otwarcie wystawy Ewy Boguckiej-Pudlis „Marzenia się spełniają. Moja przygoda z ilustracją”.


Na ekspozycji „Marzenia się spełniają. Moja przygoda z ilustracją” w galerii Bakałarz zostaną zaprezentowane ilustracje powstałe w latach 1987-2006, które są efektem współpracy Artystki z wydawnictwami gdańskimi i warszawskimi. Na wystawie pojawią się ilustracje do wielu bardzo popularnych tytułów, m.in.: „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka”, „O rybaku i złotej rybce”, „W pustyni i w puszczy”, „Białego Kła”, „Lassie, wróć!”, „Trzech Muszkieterów”, „Faraona”, „Łagodnej”, „O psie, który jeździł koleją”, „Zewu krwi”, „Dewajtisa”, „Lata leśnych ludzi”, „O królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu”, „Śpiącej Królewny”, „Foki”.

Ewa Bogucka-Pudlis urodziła się 2 kwietnia 1960 r. w Pułtusku. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, a następnie PWSSP (ob. ASP) w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza w 1986 r. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Artystka tworzy głównie malarstwo olejne i ilustracje, które prezentowała na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Prace Ewy Boguckiej-Pudlis znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie, m.in.: w Czechach, Niemczech, Szwecji, Holandii, Austrii, Turcji, Ghanie, na Białorusi. Od 2008 roku uczestniczy w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich. Obecnie mieszka i tworzy w Elblągu.


Wystawę można oglądać do 29 maja (poniedziałek - piątek w godzinach 14.30 - 18.00, w soboty: 9.00 - 15.00).

Fotorelacja z wernisażu - autor zdjęć: Sylwia Sawicka

 

{gallery}grafika/tresc/Ewa_Pudlis{/gallery}

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 25 Apr 2023 11:16:10 +0200
„Sztuka wielu barw – malarstwo kobiet”, kwiecień 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1263-sztuka-wielu-barw-malarstwo-kobiet-kwiecien-2023-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1263-sztuka-wielu-barw-malarstwo-kobiet-kwiecien-2023-r

20 kwietnia 2023 r. (czwartek) o godz. 16.30 zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa grupy twórczej z pracowni plastycznej Klubu Kultury „Na Górce”

prowadzonej pod kierunkiem Mirosławy Smerek-Bieleckiej. Na wystawie prace zaprezentują: Bożena Adamowicz, Teresa Andruszkiewicz, Teresa Borowska, Sylwia Bratkowska, Elżbieta Czyżyk-Markiewicz, Zofia Janowska, Waleria Jarmałkowicz, Katarzyna Kosek, Krystyna Kręcik, Beata Kwiatek, Maria Lewandowska, Małgorzata Macha, Danuta Michałowicz.

fragment obrazu w grafice autorstwa Teresy Andruszkiewicz


Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Sztuka_wielu_barw{/gallery}

 Aut. zdjęć A. Dolat 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 14 Apr 2023 10:58:55 +0200
„Warmińskie baby”, marzec 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1246-warminskie-baby-wernisaz https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1246-warminskie-baby-wernisaz

4 marca (sobota) 2023 roku o godz. 12.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy fotografii Doroty Grochowskiej oraz malarstwa Anny Maciejewskiej i Jolanty Cielecki „Warmińskie baby”

połączony z akcją charytatywną na rzecz Jadwigi Barbary Trepanowskiej.

Jadwiga Barbara Trepanowska to 45-letnia samotna matka dwojga przewlekle chorych dzieci. Od 2018 roku zmaga się z chorobą nowotworową - złośliwym wieloogniskowym nowotworem piersi z przerzutami do węzłów chłonnych i tkanki kostnej. Prowadzone dotychczasowe leczenie oraz zabiegi operacyjne dawały nadzieję na względne opanowanie choroby. Z uwagi na zagrożenie złamaniem mostka i bioder, Pani Barbarze zabroniono wykonywania jakichkolwiek prac domowych. Cała terapia, która musi trwać nieprzerwanie, pociąga za sobą kolosalne wydatki, a sytuacja życiowa uniemożliwia podjęcie stałej pracy.


Możliwość wsparcia Pani Jadwigi:
https://pomagam.pl/barbara42

Grafika autorstwa Doroty Grochowskiej i Anny Maciejewskiej

 

Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Warminskie_baby{/gallery}

 Aut. zdjęć S. Sawicka 

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 23 Feb 2023 11:02:30 +0100
Krystyna Sól "Wieże świata", styczeń 2023 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1233-krystyna-sol-wieze-swiata-styczen-2023-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1233-krystyna-sol-wieze-swiata-styczen-2023-r

14 stycznia (sobota) o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Sól WIEŻE ŚWIATA.

 

Zaproszenie

 

Artystkę zachwyca świat wokół niej, pozornie zwykły, normalny, którego istnienia wielu nie dostrzega, mając go wokół siebie. Trafna malarska wizja, wzorowa kompozycja i dobrze opanowany warsztat tworzy obraz, który utrwala wszystko to, co porusza umysł człowieka. Przez taką sztukę widz poszerza zakres wiedzy o otaczającym go świecie. Artystkę fascynuje natura, piękno krajobrazu, bogactwo form i braw w przyrodzie zaskakuje, zachwyca pobudza wyobraźnie i inspiruje. Prace wykonane najtrudniejszą techniką malarską – akwarelą. Właściwa kompozycja, kolorystyka sprawia, ze tytułowe „Wieże Świata” są ciekawe, wzbudzają zainteresowanie, w ten sposób uczą i wychowują. Malarkę interesują ludzie i ich życie. Liczne podróże po świecie dostarczają Pani Krystynie bogatej tematyki, jak sama mówi, to zupełnie inny świat, niepodobny do naszego, tak ciekawy i bogaty. To właśnie podróże – ich urok, egzotyka i tajemnica dalekich kultur, skłoniły autorkę do licznych malarskich portretów wież. Podróże w połączeniu z opanowanym warsztatem pracy, właściwą wizją, stworzyły sztukę, która zachwyca.[…]

Zygmunt Suchenek, W: Krystyna Sól „Wieże Świata”, katalog wystawy

 


KRYSTYNA SÓL pierwsze dzieła stworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich. Ulubione techniki to batik i malarstwo na jedwabiu, w których przedstawia obrazy inspirowane podróżami do odległych, odmiennych kulturowo i egzotycznych krajów. Artystka pokazuje piękno otaczającego, najbliższego świata. Jej prace były wielokrotnie nagradzane na konkursach wojewódzkich i krajowych. Wśród ponad 30 nagród i wyróżnień najważniejsze to nagrody Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa w 1991 r. i tkaniny artystycznej 1999 r. oraz odznaka „Przyjaciel Dziecka”. W 2008 roku otrzymała z rąk Burmistrza Mrągowa statuetkę za całokształt pracy artystycznej i popularyzację przyrody Warmii i Mazur. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za rok 2009 rok. Dwukrotnie otrzymała statuetkę od Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej za bezinteresowną pomoc na rzecz beneficjentów Wenty Dobroczynnej. Jest laureatką „Honorowej Odznaki za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Krystyna Sól jest autorką 56 wystaw indywidualnych, uczestniczką 153 wystaw zbiorowych w tym siedmiu prezentacji zagranicznych oraz dwóch prezentacji podczas sesji naukowych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Artystka jest od wielu lat związana z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK w Olsztynie i Stowarzyszeniem Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi, którego jest współzałożycielem i członkiem wspierającym. W latach 1999-2017 pełniła funkcję prezesa obydwu w/w organizacji. Należy także do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wspiera i promuje twórczość artystów nieprofesjonalnych w Polsce i za granicą.

 

Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Wieze_swiata{/gallery}

 Aut. zdjęć S. Sawicka 

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 05 Jan 2023 15:48:46 +0100
Z belferskiej pracowni VI, październik 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1198-z-belferskiej-pracowni-vi https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1198-z-belferskiej-pracowni-vi

22 października (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy „Z belferskiej pracowni VI”.

Na wystawie prace zaprezentują: Teresa Andruszkiewicz, Maria Bentkowska, Dorota Czaplicka, Izabela Chomicka, Magdalena Dudzik, Antoni Jarczyk, Waleria Jarmałkowicz, Irena Jarocka, Dobiesława Jodzio, Agnieszka Koplińska, Alicja Kryska, Krystyna Kucewicz, Regina Lemiszewska, Anna Łukasiewicz, Anna Matraś, Maria Oryńczak, Elżbieta Piskunowicz, Bożena Sobierajska, Elżbieta Suchowiecka, Marian Tyszkiewicz.

 

Wystawa malarska pt. „Z belferskiej pracowni” odbywa się po raz szósty w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie. Ekspozycja ukazuje, że nauczyciele, to ludzie wyjątkowi, niezwykle aktywni, mający wiele zainteresowań. Jedną z ich pasji jest malowanie. Obrazy prezentowane na wystawie, są niezwykle różnorodne pod względem tematu, techniki i kolorystyki. Pobudzają do refleksji, inspirują do obserwacji otoczenia. Poprzez swoją twórczość pedagodzy realizują marzenia, wciąż poszukują nowych wrażeń. Bo malowanie to przygoda. Przygoda kolorowa, która daje dużo satysfakcji artystom i poprawia nastrój zwiedzającym wystawę.


Teresa Andruszkiewicz

 

Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Z_belferskiej_pracowni_VI{/gallery}

 Aut. zdjęć S. Sawicka 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 18 Oct 2022 07:39:27 +0200
Moje "Rośliny murów ciszy" w obrazach i słowie pokoleń, wrzesień 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1191-wystawa-slowa-i-malarstwa https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1191-wystawa-slowa-i-malarstwa

17 września (sobota)  o godzinie 12. 00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na międzypokoleniową wystawę pt. Moje „Rośliny murów ciszy” w obrazach i słowie pokoleń. Bohaterkami spotkania będą kobiety wrażliwe, utalentowane i twórcze: Krystyna Jarosik, Kamila Julia Regin oraz Wiktoria Regin.


Podczas wernisażu możliwość zakupu książki Wiktorii Regin „Rośliny murów ciszy, czyli wiersze izolacji”.

 

Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Regin{/gallery}

 Aut. zdjęć S. Sawicka 

]]>
Wystawy Artystyczne Sat, 10 Sep 2022 09:30:54 +0200
Wernisaż wystawy prac uczniów „Odzyskana nadzieja”, maj 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1164-wernisaz-wystawy-prac-uczniow https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1164-wernisaz-wystawy-prac-uczniow

13 maja 2022 r. o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prac uczniów „Odzyskana nadzieja”. Ekspozycja jest zwieńczeniem innowacyjnego programu nauczania w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie im. Polaków spod Znaku Rodła.

 

 Nauczycieli zainteresowanych przyjściem na wernisaż z grupą uczniów prosimy o kontakt telefoniczny: 7899211499.

 Zaproszenie

„Odzyskana nadzieja” - program innowacyjny

 

Fotorelacja 

{gallery}grafika/tresc/Odzyskana_nadzieja{/gallery}

 

Autorka zdjęć: Hanna Okońska 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 10 May 2022 14:04:22 +0200
Danuta Grochowska "Świat, w którym bywam", marzec 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1148-danuta-grochowska-swiat-w-ktorym-bywam-marzec-2022-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1148-danuta-grochowska-swiat-w-ktorym-bywam-marzec-2022-r

19 marca 2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy na wernisaż fotografii Doroty Grochowskiej „Świat, w którym bywam”.

 

świat w którym bywam - ulotka wystawy

 

Fotografię lubiłam zawsze. To takie zatrzymanie czasu. Miałam jednak okres przerwy w fotografowaniu. Aparat przeleżał w dolnej szufladzie do 2016 roku. Dłużej nie dało rady… To jest jak magnes!!!  Bardzo bliska moim zainteresowaniom jest fotografia w wersji makro, bo za jej sprawą można zobaczyć to, co jest niemal niewidoczne. Ale żeby tak się stało, trzeba się zatrzymać – czasem schylić się, położyć na ziemię, nieraz wręcz nie oddychać, aby się nie poruszyć. Więc często „jadę" na wdechu... Tak, to trzeba… kochać! Marzenie.. czy mam marzenie w tej kwestii? Żadnych specjalnych. Po prostu pragnę robić to, co lubię, jak najdłużej – tworzyć niekończącą się opowieść. A przy okazji cudownie się odprężyć, bo przy zdjęciach odpoczywam, na co pracując zawodowo w zupełnie innej dziedzinie, nie mam zbyt wiele czasu.

Dorota Grochowska

 

 

 

 

 

 

Dorota Grochowska – z urodzenia warszawianka, od dziesięciu lat mieszka w Olsztynie, gdzie – jak twierdzi – wszystko się zaczęło. Jej przygoda z fotografią trwa już wiele lat, a pasja i talent zaowocowały ekspozycjami, do tworzenia których artystka została zaproszona: Międzynarodową Wystawą w Galerii w Ostrowie Wielkopolskim (2017), ekspozycją w siedzibie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Holandii (2020), Wystawą na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego (2021). Ekspozycja w olsztyńskiej galerii Bakałarz jest kolejnym istotnym twórczym przedsięwzięciem autorki.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia (poniedziałek-piątek w godzinach 14.30-18.00, w soboty: 9.00-15.00).

 

Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Danuta Grochowska{/gallery}

 Aut. zdjęć S. Sawicka 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 14 Mar 2022 14:10:47 +0100
„Wędrówki po Warmii w akwareli Melanii Olędzkiej”, luty 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1140-wedrowki-po-warmii-w-akwareli-melanii-oledzkiej https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1140-wedrowki-po-warmii-w-akwareli-melanii-oledzkiej

26 lutego (w sobotę) o godzinie 12:00 zapraszamy na spotkanie wokół książki „Wędrówki po Warmii w akwareli Melanii Olędzkiej" połączone z wernisażem wystawy malarstwa Autorki.


Zaproszenie

Melania Olędzka - absolwentka Studium Nauczycielskiego w Olsztynie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów z zakresu surdopedagogiki w Warszawie.
Uprawia malarstwo olejne, pastel i akwarelę. Uczestniczyła w wielu plenerach, wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jest autorką ilustracji do przewodnika turystycznego „Wędrówki po Olsztynie”, publikacji „Michał Kajka - utwory 1892-1939” oraz olsztyńskich kalendarzy.
Cykl obrazów-akwareli, prezentowany wcześniej na kilku wystawach, stał się inspiracją do przygotowania publikacji „Wędrówki po Warmii w akwareli Melanii Olędzkiej", w której obrazy artystki w połączeniu z komentarzem Bożeny Ulewicz tworzą wyjątkową opowieść o znanych i nieznanych zakątkach Ziemi Warmińskiej.


Ekspozycja będzie czynna do 12 marca 2022 r.

 

Fotorelacja

 {gallery}grafika/tresc/Wedrowki_po_Warmii{/gallery}

 Aut. zdjęć H. Okońska 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 22 Feb 2022 13:13:14 +0100
Finisaż wystawy „Żuławy” i spotkanie informacyjno-szkoleniowe, luty 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1131-finisaz-wystawy-zulawy-i-spotkanie-informacyjno-szkoleniowe https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1131-finisaz-wystawy-zulawy-i-spotkanie-informacyjno-szkoleniowe

16.02.2022 roku (środa) o godzinie 17.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na finisaż wystawy „Żuławy” oraz spotkanie informacyjno-szkoleniowe. Wydarzenie jest adresowane do miłośników regionu, w szczególności nauczycieli przyrody, geografii, biologii, historii, przewodników turystycznych i pasjonatów turystyki.

 

Po obejrzeniu prac elbląskich artystek i krótkim podsumowaniu wystawy zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe pt. „Odkrywamy Żuławy”, które poprowadzą nauczycielki z pasją: Benita Kończak - nauczycielka polonistka Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, przewodnik po regionie i Elżbieta Mieczkowska - nauczycielka bibliotekarka Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, animatorka czasu wolnego.

 

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe „Odkrywamy Żuławy”, na które złożą się prelekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi, będzie trwało 45 minut i zakończy je quiz na urządzenia mobilne. Cel: zdobycie wiedzy, przydatnej w zrozumieniu i poznawaniu fenomenu Żuław Wiślanych oraz planowaniu wypraw turystycznych.

 

Elżbieta Mieczkowska omówi okoliczności powstania krajobrazu przyrodniczego i kulturowego delty Wisły, w szczególności rolę ludzi, którym przez wieki udało się stworzyć unikatowy system odwadniająco-nawadniający i urządzenia hydrotechniczne. Zaprezentuje rolę mennonitów i ich wyjątkową spuściznę na tle tygla kultur Żuław Wiślanych.

 

Benita Kończak przedstawi najcenniejsze obiekty architektoniczne, w tym zabytki sakralne, nekropolie, budowle hydrotechniczne oraz walory przyrodnicze Żuław, które można poznawać także z kajaka i roweru. Prezentacja, oparta o jej własne zdjęcia pozwoli oczami wyobraźni przenieść się na piękne Żuławy.

 

Wystąpienia, prezentacje oraz quiz na smartfony, towarzyszące finisażowi wystawy pt. „Żuławy” mają na celu promować oryginalny krajobraz kulturowy Żuław Wiślanych oraz upowszechniać spuściznę materialną i niematerialną byłych i obecnych mieszkańców obszarów województwa warmińsko-mazurskiego, sąsiadujących z Morzem Bałtyckim, Zalewem Wiślanym oraz Wisłą i Nogatem.

 

Osoby chętne prosimy o zgłoszenie się poprzez formularz.

 

Liczba miejsc jest ograniczona z powodu COVID-19. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Otrzymają Państwo potwierdzenie uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres podany w formularzu.


Fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/Finisaz{/gallery}

 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 08 Feb 2022 14:40:12 +0100
"Żuławy" - wystawa w Galerii Bakałarz, styczeń 2022 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1127-grazyna-komorska-alicja-krol-i-halina-rozewicz-ksiazkiewicz-zulawy-wernisaz-wystawy https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1127-grazyna-komorska-alicja-krol-i-halina-rozewicz-ksiazkiewicz-zulawy-wernisaz-wystawy

Zapraszamy do zwiedzania wystawy prac Grażyny Komorskiej, Alicji Król i Haliny Różewicz-Książkiewicz „Żuławy”.

 

Wystawa czynna do 16 lutego 2022 r. 

poniedziałek - piątek: 12:00 - 18:00

sobota: 9:00 - 15:00

Organizatorzy wydarzenia:


Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie,

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu oraz

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Folder wystawy 

Zulawy folder

 

 

Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/Zulawy{/gallery}

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 12 Jan 2022 09:08:50 +0100
Z belferskiej pracowni V, październik 2021 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1092-wystawa-w-galerii-bakalarz https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/1092-wystawa-w-galerii-bakalarz

Od 9 października 2021 r. zapraszamy do galerii Bakałarz na zwiedzanie wystawy „Z belferskiej pracowni V”. Ekspozycja prezentuje prace plastyków związanych z oświatą, którzy malują pejzaże,  martwą naturę, architekturę, portrety, kopie obrazów znanych artystów oraz abstrakcyjne kompozycje.  

 

Autorzy wystawy:  Teresa Andruszkiewicz, Maria Bentkowska, Krystyna Ciszkiewicz, Dorota Czaplicka, Magdalena Dudzik, Waleria Jarmałkowicz, Dobiesława Jodzio, Agnieszka Koplińska, Alicja Kryska, Anna Matraś, Alicja Miazga, Maria Oryńczak, Elżbieta Piskunowicz, Elżbieta Suchowiecka, Antonina Szulc, Marian Tyszkiewicz, Jadwiga Żemło.

 

 Folder Wystawy

 

Wystawa czynna 9 października - 12 listopada 2021

poniedziałek - piątek: 15:00 - 18:00

sobota: 9:00 - 15:00

  Fotorelacja z wernisażu wystawy

 

{gallery}grafika/tresc/Z_Belferskiej_pracowni_V{/gallery}

 

 

 

 Aut. zdjęć H. Okońska, S. Sawicka

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 08 Oct 2021 13:53:59 +0200
Elżbieta Wiśniewska „Bo świat taki jest ”, marzec 2020 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/888-elzbieta-wisniewska-bo-swiat-taki-jest-wernisaz-wystawy https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/888-elzbieta-wisniewska-bo-swiat-taki-jest-wernisaz-wystawy

W sobotę 7 marca 2020 r. o godz. 12.00 zapraszamy do galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Wiśniewskiej „Bo świat taki jest”.

 

Elżbieta Wiśniewska maluje amatorsko od około ośmiu lat. Początkowo było to zaledwie luźną pasją, w której poruszała się po tematyce krajobrazowej, martwej natury, a także całkiem sporej kolekcji portretów monochromatycznych. Dopiero od 2018 roku pasja przybrała na sile i zaowocowała dwiema wystawami - w Galerii 011 przy Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu oraz w Pruszczu Gdańskim, w Galerii Szary Ganek. W 2019 roku artystka uczestniczyła w dwóch konkursach plastycznych: w Sopocie, corocznie organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu - „Wiersz + Obraz”, do twórczości Zbigniewa Herberta, gdzie otrzymała wyróżnienie i udział w wystawie pokonkursowej oraz w konkursie stanowiącym część Festiwalu Jeremiego Przybory - „XV Stacja Kutno”, zostając laureatką I nagrody. W lutym b.r. dwa obrazy malarki, z cyklu „Kobiety Boga” zostały uhonorowane udziałem w prestiżowym programie cyklu wystaw artystycznych „Art - Derby 2020” w Krakowie.

Wystawa „Bo świat taki jest” to zbiór pejzaży, czasami widzianych z ciekawej perspektywy barwnych połaci krajobrazowych. Ale nie tylko. W ekspozycji znajdują się również elementy natury w postaci kwiatów, zwierząt, wody pod różną postacią. Wszystko to wynika niejako ze sprzeciwu autorki wobec trendów w sztuce szeroko pojętej, ukazujących niekompletne ciała ludzkie, destrukcję, degradację, co według niej jest na wpół świadomym zarzucaniem sieci depresyjnych.

Aut. tekstu: Elżbieta Wiśniewska

bo swiat taki jest plakat

 

Fotorelacja 

 

 

{gallery}grafika/tresc/Bo_swiat_taki_jest{/gallery}

 

 

Aut. zdjęć Hanna Okońska

 

 

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 03 Mar 2020 08:26:17 +0100
Z belferskiej pracowni IV, październik 2019 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/851-z-belferskiej-pracowni-iv-pazdziernik-2019-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/851-z-belferskiej-pracowni-iv-pazdziernik-2019-r

Fotorelacja z wernisażu wystawy.

 

„Z belferskiej pracowni” po raz czwarty w Galerii „Bakałarz”artykuł z portalu Olsztyn 24

 

 

Fotorelacja 

Aut. zdjęć H. Okońska

{gallery}grafika/tresc/Z_belferskiej_pracowni_IV{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 08 Oct 2019 10:09:43 +0200
Jubileusz 30-lecia Galerii Bakałarz, czerwiec 2019 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/817-2-jubileusz-bakalarz https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/817-2-jubileusz-bakalarz

Materiały  z jubileuszowego wernisażu wystawy.

 

Wystąpienie kuratora wystawy jubileuszowej - Pani Krystyny Koziełło-Poklewskiej - film 

30 lat działa Galeria Bakałarz -  artykuł z portalu Olsztyn 24  

 


 



Fotorelacja  z jubileuszowego wernisażu 

fot. Hanna Okońska, Sylwia Sawicka

 

{gallery}grafika/tresc/30latBakalarz{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 17 Jun 2019 10:09:43 +0200
Wojciech Maksymowicz - wernisaż wystawy, kwiecień 2019 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/798-wojciech-maksymowicz-wernisaz-wystawy https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/798-wojciech-maksymowicz-wernisaz-wystawy

4  kwietnia (czwartek) o godz. 1700 zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa  Wojciecha Maksymowicza.

 

Zaproszenie

Fotorelacja z wernisażu wystawy 

 

 

{gallery}grafika/tresc/Wojciech_Maksymowicz{/gallery}

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 25 Mar 2019 13:29:20 +0100
Roma Triebling "Wśród nas" , luty 2019 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/791-wsrod-nas-roma-triebling https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/791-wsrod-nas-roma-triebling

22 lutego (piątek) 2019 r. o godz. 1700 zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa  Romy Triebling „Wśród nas”.

 

Zaproszenie

 

{gallery}/grafika/tresc/wernisaz_roma_triebling/{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 18 Feb 2019 13:29:20 +0100
100-lecie PCK, styczeń 2019 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/781-100-lecie-pck-zaproszenie https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/781-100-lecie-pck-zaproszenie

23 stycznia 2019 r. (środa)  o godz. 15:00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na  wernisaż wystawy z okazji 100-lecia PCK. 

 

Wystawa pod patronatem Komitetu Honorowego ds. 100-lecia PCK na Warmii i Mazurach. 

Wykład inauguracyjny wygłosi Andrzej Karski, wieloletni Dyrektor Warmińko-Mazurskiego Oddziału PCK. 

 

 

100latPCK

 

 

Fotorelacja z wernisażu wystawy

 

 

{gallery}grafika/tresc/PCK{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 18 Jan 2019 12:52:10 +0100
Z belferskiej pracowni III, październik 2018 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/764-z-belferskiej-pracowni-iii-pazdziernik-2018-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/764-z-belferskiej-pracowni-iii-pazdziernik-2018-r

Fotorelacja z wernisażu wystawy

 

{gallery}grafika/tresc/Z_belferskiej_pracowni_III{/gallery}


 zaproszenie

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 29 Oct 2018 10:09:43 +0100
Jarosław Korzeniewski "Podróże małe i duże", czerwiec 2018 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/695-jaroslaw-korzeniewski-podroze-male-i-duze-czerwiec-2018-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/695-jaroslaw-korzeniewski-podroze-male-i-duze-czerwiec-2018-r

Fotorelacja z wernisażu wystawy

 

{gallery}grafika/tresc/podroze_male_i_duze{/gallery}


podroze plakat2018

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 13 Jun 2018 10:09:43 +0200
Barbara Kowalewska "Inspiracje", październik 2017 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/630-barbara-kowalewska-inspiracje-pazdziernik-2017-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/630-barbara-kowalewska-inspiracje-pazdziernik-2017-r Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/InspiracjeBK{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 04 Oct 2016 10:26:40 +0200
Krystyna Ciszkiewicz "Skupienie", kwiecień 2017 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/581-krystyna-ciszkiewicz-skupienie-kwiecien-2017-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/581-krystyna-ciszkiewicz-skupienie-kwiecien-2017-r Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/Ciszkiewicz{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 04 Oct 2016 10:26:40 +0200
Tadeusz Strzępek-Tyhi "Kazimierski powiew", marzec 2017 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/563-tadeusz-strzepek-tyhi-kazimierski-powiew-marzec-2017-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/563-tadeusz-strzepek-tyhi-kazimierski-powiew-marzec-2017-r Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/Kazimierski_powiew{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 04 Oct 2016 10:26:40 +0200
Ewa Bucała "Uwikłana w słowo i barwę", luty 2017 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/556-uwiklana-w-slowo-i-barwe https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/556-uwiklana-w-slowo-i-barwe Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/Bucala{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 04 Oct 2016 10:26:40 +0200
Z belferskiej pracowni, październik 2016 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/513-z-belferskiej-pracowni-pazdziernik-2016-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/513-z-belferskiej-pracowni-pazdziernik-2016-r Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/Zbelferskiej{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 04 Oct 2016 10:26:40 +0200
Roma Triebling "Chwilki", kwiecień/maj 2016 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/434-roma-triebling-chwilki-marzec-2016-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/434-roma-triebling-chwilki-marzec-2016-r Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/RTriebling{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 04 Apr 2016 09:01:01 +0200
Ewa Letki, „W kłębku ukryte”, maj 2015 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/350-20-05-2015-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/350-20-05-2015-r Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy Ewy Letki „W kłębku ukryte”, który odbył się w bibliotecznej galerii Bakałarz 15 maja.

 

Ekspozycja będzie czynna do 24 czerwca 2015 r.

 

{gallery}grafika/tresc/_ewa_letka{/gallery}

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 22 May 2015 09:23:47 +0200
Tadeusz Brzeski "Bianco e nero", listopad 2014 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/322-bianco-e-nero-listopad-2014-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/322-bianco-e-nero-listopad-2014-r „Bianco e nero. Tadeusza Brzeskiego malarska podróż do Neapolu”.

 

 

Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_brzeski_zdjecia{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 20 Apr 2015 09:43:51 +0200
Mira Angelus-Nowińska „Gdzieś obok chodzą zegary”, grudzień 2015 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/404-07-12-2015-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/404-07-12-2015-r

12 grudnia (sobota) o godz. 13.00 zapraszamy do galerii Bakałarz na wernisaż wystawy Miry Angelus-Nowińskiej „Gdzieś obok chodzą zegary” i spotkanie z Danutą Grocholską autorką tomu „Spacer emeryta”.

                                                                                                                  Zaproszenie

{gallery}grafika/tresc/MNowinska{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 07 Dec 2015 10:08:16 +0100
Barbara Kowalewska "Z daleka i z bliska", kwiecień/czerwiec 2014 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/283-barbara-kowalewska-z-daleka-i-z-bliska-kwiecien-czerwiec-2014-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/283-barbara-kowalewska-z-daleka-i-z-bliska-kwiecien-czerwiec-2014-r Barbara Henryka Kowalewska – urodzona w Szczytnie na Mazurach, od 1968 roku mieszka w Olsztynie. Z zawodu nauczycielka wychowania przedszkolnego, były przysięgły tłumacz języka migowego. Karierę zawodową rozpoczęła w olsztyńskim oddziale Związku Głuchych. W latach 1973-1988 pełniła funkcję dyrektora w placówkach przedszkolnych w Biesalu i Olsztynie. Była też nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie.


Po przejściu na emeryturę swój wolny czas poświęciła malarstwu. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, współtwórczynią kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Tematyka jej obrazów – ściśle związana z doświadczeniami z czasów dzieciństwa i współczesności – koncentruje się wokół świata przyrody. Natura, najwspanialszy mistrz przedstawień, poprzez oferowane przez siebie bogactwo barw i kształtów, inspiruje i najsilniej pobudza wyobraźnię malarki.


Obecna wystawa prezentuje zarówno przedstawienia pejzaży zapamiętanych z dalekich podróży, jak i bliskich sercu autorki rodzimych warmińsko-mazurskich krajobrazów. Widoki natury ujmowane są przy tym przez malarkę w dwóch perspektywach, z daleka i z bliska. W tym ostatnim przypadku ujawnia się szczególna fascynacja autorki tajemniczymi obrazami, jakie można dostrzec tuż pod naszymi stopami, w kępie traw, w sączących się strumykach wody, kamykach, w kaskadach ziół, w tajemniczych korytarzach splątanych patyków, w szczelinach skał. To świat żyjący odrębnym, własnym życiem, który nie zawsze potrafimy dostrzec.

 

Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_kowalewska{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 23 Apr 2014 13:49:11 +0200
Barbara Hulanicka w 90. rocznicę urodzin, marzec 2014 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/275-barbara-hulanicka-w-90-rocznice-urodzin-marzec-2014-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/275-barbara-hulanicka-w-90-rocznice-urodzin-marzec-2014-r Barbara Hulanicka to znana w Polsce i za granicą twórczyni tkanin dwuosnowowych, tematycznie związanych z tradycją, folklorem i architekturą Warmii i Mazur. Absolwentka Akademii sztuk Pięknych w Warszawie, warszawianka z urodzenia, Warmiaczka z wyboru.

 

Po studiach zamieszkała w Mikołajkach, gdzie nadzorowała odtwarzanie starych wzorów dywanów i kilimów mazurskich w Spółdzielni CPLiA „Tkanina”. Za pierwszy (od dwustu lat) dywan mazurski otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W Reszlu wraz z mężem, Andrzejem Hulanickim, zapoczątkowała działalność Domu Pracy Twórczej i Galerii Sztuki Współczesnej Warmii i Mazur. Od 1970 roku pełniła funkcję kierownika Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W 1980 r. Hulaniccy na stałe osiedli w Barczewie. Tu ‑ w dawnej synagodze ‑ zorganizowali Centrum Tkactwa Warmii i Mazur i prowadzili kursy tkactwa artystycznego. W Barczewie powstał cykl tkanin „Religie Świata”, który przyniósł artystce uznanie również za granicą.

 

Prace Barbary Hulanickiej znajdują się w wielu galeriach i muzeach: w Australii, USA, Danii, Niemczech, Rosji, we Włoszech, Francji oraz w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Olsztynku.

 

Ekspozycję można zwiedzać do 3 kwietnia.

 

Fotorelacja

 

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_hulanicka{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 06 Mar 2014 15:00:24 +0100
"Nasze inspiracje II" - malarstwo słuchaczy UTW w Olsztynie , luty 2014 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/271-tadeusz-brzeski-fotorelacja https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/271-tadeusz-brzeski-fotorelacja  

 

Fotorelacja

 

 

 

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_tadeusz_brzeski{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 15 Jan 2014 10:17:58 +0100
Józef Jabłoński "50/70 - Rysunek, karykatura, malarstwo", czerwiec/sierpień 2013 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/253-jozef-jablonski-50-70-rysunek-karykatura-malarstwo-sierpien-wrzesien-2013-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/253-jozef-jablonski-50-70-rysunek-karykatura-malarstwo-sierpien-wrzesien-2013-r Józef Jabłoński - malarz, karykaturzysta, pedagog.  W 1985 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 2008 r. należy do olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w ZPAP. Laureat 12 nagród i wyróżnień, m.in. Medalu Honorowego w konkursie ekologicznym Natura matką ludzi (Suwałki 1987), nagrody za projekt znaczka - pamiątki turystycznej Olsztyna (1988), wyróżnienia w Ogólnopolskim Biennale Twórczości Nauczycieli (Lublin 1996), Excellent Prize w Courage World Cartoon Conest (Taipei 2000). Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą. Od 2007 r. prowadzi zajęcia plastyczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mrągowie.

 

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_jj_wernisaz{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 24 Jun 2013 01:00:00 +0200
Mira Angelus-Nowińska "Magia spojrzenia", kwiecień 2013 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/244-mira-angelus-nowinska-magia-spojrzenia-kwiecien-2013-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/244-mira-angelus-nowinska-magia-spojrzenia-kwiecien-2013-r Mira Angelus-Nowińska - „Magia spojrzenia”
oraz
Danuta Grocholska - tom wierszy „Bilet powrotny”

 


fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_a_i_g{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 18 Apr 2013 08:35:20 +0200
Lena Bergdoll "I ta nieustająca tęsknota", luty/marzec 2013 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/233-lena-bergdoll-i-ta-nieustajaca-tesknota-luty-marzec-2013-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/233-lena-bergdoll-i-ta-nieustajaca-tesknota-luty-marzec-2013-r LENA BERGDOLL - "I ta nieustająca tęsknota..."

 


fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/bakalarz/_lena_b{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 18 Feb 2013 00:00:00 +0100
En Face "Olsztyn młode spojrzenie", styczeń 2013 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/25-en-face-olsztyn-mlode-spojrzenie-styczen-2013-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/25-en-face-olsztyn-mlode-spojrzenie-styczen-2013-r "OLSZTYN - MŁODE SPOJRZENIE"
 - fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/_ENFACE{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Fri, 18 Jan 2013 00:00:00 +0100
Zofia Samusik-Zaremba "Daj mi wstążkę błękitną...", wrzesień/październik 2012 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/214-zofia-samusik-zaremba-daj-mi-wstazke-blekitna-wrzesien-pazdziernik-2012-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/214-zofia-samusik-zaremba-daj-mi-wstazke-blekitna-wrzesien-pazdziernik-2012-r Zofia Samusik-Zaremba jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1964 r. uzyskała dyplom w Pracowni Grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. Zajmuje się grafiką użytkową oraz malarstwem. Preferuje suchy pastel i akryl. Inspiracje dla swej twórczości czerpie głównie z pejzażu. Jej prace znajdują się w muzeach oraz zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Prezentowała 30 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 150 ekspozycjach zbiorowych.

 

Prezentowana w Galerii Bakałarz wystawa Zofii Samusik-Zaremby „Daj mi wstążkę błękitną…” to wyjątkowy w jej twórczości cykl prac inspirowanych poezją Cypriana Kamila Norwida.

Ekspozycję można zwiedzać do końca października w godzinach pracy biblioteki.

 

 

Zapraszamy!

]]>
Wystawy Artystyczne Sun, 16 Sep 2012 15:17:34 +0200
"Nasze inspiracje" - malarstwo słuchaczy UTW w Olsztynie, kwiecień 2012 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/270-nasze-inspiracje-malarstwo-sluchaczy-utw-w-olsztynie-kwiecien-2012-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/270-nasze-inspiracje-malarstwo-sluchaczy-utw-w-olsztynie-kwiecien-2012-r {gallery}grafika/tresc/bakalarz/_nasze_inspiracje{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 17 Feb 2014 14:52:50 +0100
"Sztuka. Własność prywatna". Kolekcja Ireny i Romana Łesiów, marzec 2012 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/192-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekcja-ireny-i-romana-lesiow-marzec-2012-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/192-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekcja-ireny-i-romana-lesiow-marzec-2012-r Fotorelacja z wernisażu wystawy Ireny i Romana Łesiów z cyklu

"Sztuka. Własność prywatna"


{gallery}grafika/tresc/_werni{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 20 Mar 2012 08:31:56 +0100
Zakładki Książkowe z Różnych Stron Świata. Kolekacja Barbary Królikowskiej-Wunderlich i Danuty Wróblewskiej, wrzesień 2011 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/161-zakladki-ksiazkowe-z-roznych-stron-swiata-kolekacja-barbary-krolikowskiej-wunderlich-i-danuty-wroblewskiej-wrzesien-2011-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/161-zakladki-ksiazkowe-z-roznych-stron-swiata-kolekacja-barbary-krolikowskiej-wunderlich-i-danuty-wroblewskiej-wrzesien-2011-r {gallery}grafika/tresc/_zakladki{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Wed, 07 Sep 2011 11:56:26 +0200
Ewa Bucała "Na splątanych ścieżkach", lipiec/sierpień 2011 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/156-ewa-bucala-na-splatanych-sciezkach-lipiec-sierpien-2011-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/156-ewa-bucala-na-splatanych-sciezkach-lipiec-sierpien-2011-r {gallery}grafika/tresc/_wystpb{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 05 Jul 2011 09:23:33 +0200
"Sztuka Własność Prywatna". Kolekacja Krystyny Koziełło-Poklewskiej, kwiecień 2011 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/142-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekacja-krystyny-koziello-poklewskiej-kwiecien-2011-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/142-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekacja-krystyny-koziello-poklewskiej-kwiecien-2011-r Fotorelacja
z wernisażu wystawy Krystyny Koziełło-Poklewskiej
z cyklu „Sztuka. Własność prywatna”

 

{gallery}grafika/tresc/_wernisaz{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Thu, 14 Apr 2011 14:14:04 +0200
Wystawa Malarstwa Uczniów Józefa Miki „Ocalić od zapomnienia", styczeń/luty 2011 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/106-wystawa-malarstwa-uczniow-jozefa-miki-ocalic-od-zapomnienia-styczen-luty-2011-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/106-wystawa-malarstwa-uczniow-jozefa-miki-ocalic-od-zapomnienia-styczen-luty-2011-r Wernisaż wystawy malarstwa uczniów Józefa Miki

„Ocalić od zapomnienia"

 

Wystawa jest podsumowaniem pleneru organizowanego przez Józefa Mikę - malarza, rzeźbiarza, animatora kultury regionu, który na co dzień zajmuje się plastyczną edukacją dzieci i młodzieży z Pilnika, Lidzbarka Warmińskiego oraz okolicznych w miejscowości. Prezentowane w galerii prace mają „ocalić od zapomnienia” codzienny rytuał dawnej wsi warmińskiej.

 

{gallery}grafika/tresc/_25012011{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 21 Feb 2011 08:16:49 +0100
Barbara Kowalewska, "Opowieści krajobrazu", czerwiec/sierpień 2010 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/71-barbara-kowalewska-opowiesci-krajobrazu-czerwiec-sierpien-2010-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/71-barbara-kowalewska-opowiesci-krajobrazu-czerwiec-sierpien-2010-r W dzieciństwie i wczesnej młodości kontakt z przyrodą był codziennością. Wychowano mnie w podziwie dla przyrody, w poszanowaniu jej nawet najmniejszej formy. Niewątpliwie miało to wpływ na ukształtowanie mojej wrażliwości na piękno przyrody, na to, co nas otacza, w czym wzrastamy. Natura jest najwspanialszym mistrzem - zaskakuje bogactwem form, kształtów, kolorystyką, pięknem krajobrazów. To z niej czerpiemy siły do zmagania się z codziennością. W kontakcie z przyrodą odnajdujemy siebie samych.

 

{gallery}grafika/tresc/_bkowalewska{/gallery}

 

BARBARA KOWALEWSKA - urodzona w Szczytnie. Od 1969 r. mieszka w Olsztynie. Z zawodu nauczycielka wychowania przedszkolnego. Umiejętności malarskie rozwijała uczestnicząc w zajęciach koła malarskiego w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Uniwersytetu III Wieku w Olsztynie, a także w wielu plenerach i warsztatach malarskich. Najczęściej maluje akwarelą, ale w swojej twórczości stosuje także inne techniki - olej, akryl, suchy pastel. Fascynuje ją natura, piękno krajobrazów, bogactwo form i barw w przyrodzie. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w kraju oraz indywidualnych - w Olsztynie, Dobrym Mieście, Barczewie.

 

Jest laureatką: I nagrody XXXVII i XXXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie za cykl akwarel pt. „Łąka” w roku 2008 i w 2009 za pastel suchy „Grzybowy las” oraz akwarelę „Baśniowy pejzaż”; I nagrody Olsztyńskiego Przeglądu Plastycznego w 2009 r. za „Ulotność”.

 

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 17 Jan 2011 10:24:39 +0100
„Sztuka. Własność Prywatna”, Kolekcja Elżbiety i Andrzeja Fabisiaków, marzec 2010 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/80-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekcja-elzbiety-i-andrzeja-fabisiakow-marzec-2010-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/80-sztuka-wlasnosc-prywatna-kolekcja-elzbiety-i-andrzeja-fabisiakow-marzec-2010-r „Sztuka. Własność prywatna”

Kolekcja Elżbiety i Andrzeja Fabisiaków

 

 

W sobotę 13 marca o godz. 12:00 zapraszamy na inaugurację nowego cyklu wystaw zatytułowanego „Sztuka. Własność prywatna”. Cykl otworzy kolekcja obrazów, której właścicielami są znani olsztyńscy animatorzy kultury Elżbieta i Andrzej Fabisiakowie.

 

Elżbieta i Andrzej Fabisiakowie od prawie 40 lat są związani z Olsztynem. Dzięki działaniom kulturotwórczym, pasji i charyzmie stali się znanymi i cenionymi animatorami kultury w Olsztynie i regionie. Oboje są wielkimi miłośnikami sztuki. Wśród artystów mają wielu przyjaciół. Ich fascynacje malarstwem zaowocowały bogatą kolekcją obrazów, zwłaszcza olsztyńskich twórców. Galeria domowa, chętnie odwiedzana przez przyjaciół, zyskała opinię miejsca z „duszą”, przyjaznymi, afirmującymi życie klimatami. Ten niepowtarzalny nastrój tworzą dzieła, od energetyzujących Ewy Plichty-Lubienieckiej, szalonych fantasmagorii Joanny Milewicz, poetyckich, z kluczem Miry Smerek- Bieleckiej i Jurka Bieleckiego, surowych w prostocie Janka Pruskiego, do rysunków i obrazów Hieronima Skurpskiego. 

O obrazach, ich autorach, sytuacjach bądź miejscach „zdobycia” dzieł opowiedzą sami właściciele kolekcji podczas sobotniego spotkania.

 

{gallery}grafika/tresc/_sztuka_ef_af/01{/gallery}

 

Elżbieta Fabisiak - animator kultury, społecznik, radna Rady Miasta Olsztyna. Przez blisko 40 lat związana jest pracą zawodową i społeczną z kulturą Olsztyna i regionu. Uczestniczyła w wielu ambitnych inicjatywach kulturotwórczych, promujących naszą sztukę w regionie, Polsce i Europie. Od lat realizuje z powodzeniem ideę popularyzowania amatorskiego ruchu kulturalnego jako wartości artystycznego kreowania świata przez pasjonatów, miłośników, animatorów kultury. Aktywność i pasję tworzenia przedsięwzięć kulturalnych, społecznych, charytatywnych z powodzeniem realizuje również jako członek organizacji pozarządowych: Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II, Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Klubu Soroptimist International. Artystyczne doświadczenia zdobywa jako aktorka w Teatrze „Mimo Wszystko”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach.

 

Andrzej Fabisiak - wicedyrektor Teatru im. Stefana Jaracza, prezes Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej, wykładowca w Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie, animator kultury, menedżer, reżyser, pedagog, społecznik, felietonista. W swojej pracy zawodowej i społecznej zajmuje się przede wszystkim upowszechnianiem kultury teatralnej. W bogatym dorobku ma wiele przedsięwzięć kulturalnych o charakterze lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim. Od 18 lat z sukcesami współpracuje ze Wspaniałym Teatrem Bez Nazwy w Gietrzwałdzie. W roku 2002 Rada Gminy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gietrzwałdu. Laureat wielu nagród państwowych, samorządowych, w 2008 roku uhonorowany tytułem Osobowości Warmii i Mazur.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia.

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 24 Jan 2011 09:58:14 +0100
"Wystawa Fotografii Teatralnej Słowacki ’09", listopad 2009 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/108-wystawa-fotografii-teatralnej-slowacki-09-listopad-2009-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/108-wystawa-fotografii-teatralnej-slowacki-09-listopad-2009-r Autor: Konrad Adam Mickiewicz

Na zdjęciach: Aleksandra Maj, Bernard Maciej Bania

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

 

{gallery}grafika/tresc/_wft{/gallery}

 

Fotografie teatralne „Słowacki ‘09” to propozycja współczesnego odczytania romantycznej poezji i przełożenia jej na język obrazów. Inspiracją był spektakl „Beniowski” (reż. Krzysztof Kopka, premiera: 3 czerwca 2006 r.) zrealizowany w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Prezentowane na wystawie zdjęcia są autorską próbą zdystansowania się wobec romantyzmu, Słowackiego i samego tytułowego bohatera poematu. Cykl piętnastu zdjęć Konrada Adama Mickiewicza ma charakter zabawnej gry, anegdoty, żartobliwej prowokacji. Twórca przewrotnie miesza style, konwencje i epoki. Nie rejestruje spektaklu, nie przenosi inscenizacji teatralnej na fotografie. Nawiązując dialog teraźniejszości z przeszłością, kreuje nową rzeczywistość i opowiada własnym językiem fragment historii Beniowskiego.

 

Wystawa jest częścią projektu „Słowacki ‘09”, zrealizowanego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku z okazji Roku Juliusza Słowackiego, przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

 

Wystawę można oglądać do końca listopada 2009r. w godzinach pracy biblioteki.

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 07 Mar 2011 11:56:00 +0100
Jubileuszowy Wernisaż Wystawy Malarstwa Antoniny Szulc, czerwiec/sierpień 2009 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/109-jubileuszowy-wernisaz-wystawy-malarstwa-antoniny-szulc-czerwiec-sierpien-2009-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/109-jubileuszowy-wernisaz-wystawy-malarstwa-antoniny-szulc-czerwiec-sierpien-2009-r 26 czerwca 2009 r. (w piątek) o godz. 17:00 Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie zaprasza do galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa Antoniny Szulc.

 

Autorka ekspozycji obchodzi w tym roku jubileusz swojej artystycznej działalności. Wystawa w Bakałarzu jest zatem zwieńczeniem jej dotychczasowej (dwudziestoletniej) pracy twórczej, a także 10. ekspozycją indywidualną. Ukazuje to, co w twórczości artystki charakterystyczne - przede wszystkim akwarelowe i olejne pejzaże, inspirowane głównie krajobrazem warmińskim i determinowane rytmem zmienności pór roku, ale również sceny rodzajowe oraz studium kwiatów.

 

{gallery}grafika/tresc/_antonina_szulc/01{/gallery}

 

Pierwszy obraz namalowała dwadzieścia lat temu. Nie dla siebie, nie do szuflady, ale w prezencie, dla przyjaciół. I tak się zaczęło - Antonina Szulc nie przestała malować. Przeciwnie, już dwadzieścia lat odkrywa w sobie niewyczerpane pokłady twórczej inspiracji. Maluje niemal bez przerwy - zwykle zaczyna po przyjściu z pracy i kończy dopiero nad ranem - z rozsądku, by zdążyć jeszcze odpocząć choć chwilkę. Doskonale potrafi łączyć swoją pasję z pracą zawodową. Jako pedagog wykorzystuje umiejętności artystyczne podczas zajęć terapeutycznych z dziećmi i dorosłymi. Wielu spośród jej podopiecznych oraz przyjaciół przekonała do malowania, bo - jak twierdzi - „malowanie może być po prostu wielką przyjemnością, a przy okazji również niezłą sesją terapeutyczną.” Rozpromieniona, optymistyczna, otwarta, wychylona ku innym wszelkiego rodzaju uwagi na temat zbytniej szczodrości kwituje uśmiechem, tworząc kolejny niezwykły „upominek”.

 

{gallery}grafika/tresc/_antonina_szulc/02{/gallery}

 

Antonina Szulc - olsztynianka, absolwentka Studium Nauczycielskiego w Olsztynie i pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczętą w I LO w Olsztynie kontynuowała w Ostródzie, a następnie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Olsztynie. Zaczęła malować w 1989 r. - wówczas to w Galerii KPA „Sąsiedzi” po raz pierwszy zaprezentowała próbkę swoich prac. Jej debiutancka wystawa indywidualna miała miejsce w 2002 r. w galerii „U Artystów”.

 

Akwarela to ulubiona technika malarska artystki, choć ostatnio eksperymentuje też na płótnie olejem i akrylem. Jest również ilustratorką tomików poezji oraz książek dla dzieci. Jej prace były wielokrotnie nagradzane.

 

 

Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2009 r. w godz. 10:00 - 17:00. Wstęp wolny.

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 07 Mar 2011 12:26:35 +0100
"Zjawiskowy Obraz Rzeczy" Iikiewicz. Mączkowski. Samulowski. Skurpski. Smerek. Stefanów na XX-lecie Galerii Bakałarz, kwiecień/maj 2009 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/121-zjawiskowy-obraz-rzeczy-iikiewicz-maczkowski-samulowski-skurpski-smerek-stefanow-na-xx-lecie-galerii-bakalarz-kwiecien-maj-2009-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/121-zjawiskowy-obraz-rzeczy-iikiewicz-maczkowski-samulowski-skurpski-smerek-stefanow-na-xx-lecie-galerii-bakalarz-kwiecien-maj-2009-r 25 kwietnia o godz. 12:00 zapraszamy na jubileuszowy wernisaż wystawy „Zjawiskowy obraz rzeczy” Ilkiewicz. Mączkowski. Samulowski. Skurpski. Smerek. Stefanów na XX-lecie Galerii Bakałarz.

 

Galeria Bakałarz istnieje już 20 lat. Jej założycielem i wieloletnim kustoszem był Zbigniew Ślesiński - kreator oraz spiritus movens artystycznej bakałarskiej działalności. Galerię wyróżniało spośród innych tego rodzaju instytucji to - co zresztą wpisane jest w jej nazwę - że prezentowali tu swą twórczość artyści związani z oświatą, głównie nauczyciele. Z biegiem czasu ranga i prestiż Bakałarza zdecydowanie rosły. W ciągu dwudziestu lat istnienia galerii można tu było zobaczyć prace nie tylko artystów amatorów, ale również twórców profesjonalnych, znanych też poza środowiskiem regionalnym - w Polsce i za granicą.

 

Współczesny Bakałarz jest wierny tradycji. Zmieniająca się rzeczywistość umożliwiła dodatkowo rozszerzenie formuły jego działalności o nowe zadania, jakie stawia obecnie środowisko edukacyjne. O Bakałarzu można zatem dziś powiedzieć, że jest ośrodkiem wymiany myśli humanistycznej, a także miejscem wspierania pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli. Pozostał też galerią artystyczną, i to w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Jubileuszowa wystawa wieńcząca dwudziestoletnią działalność Bakałarza, na którą składają się prace tak ważnych dla Olsztyna artystów, jest dla galerii wydarzeniem szczególnym - zaszczytem nie wymagającym komentarza.

 

 

„Zjawiskowy obraz rzeczy”

Ilkiewicz. Mączkowski. Samulowski. Skurpski. Smerek. Stefanów

na XX-lecie Galerii Bakałarz

 

 

Na wystawie znalazły się obrazy nieżyjących malarzy współczesnych, biografią i twórczością związanych z Olsztynem. Prace, reprezentujące różne okresy działalności artystów, pochodzą ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Warmii i Mazur, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz prywatnej kolekcji Andrzeja i Anny Samulowskich. Kuratorem wystawy jest Krystyna Koziełło-Poklewska.

 

{gallery}grafika/tresc/_zjawiskowy_obraz_rzeczy/01{/gallery}

 

Jan Ilkiewicz (1916 - 1969) artysta malarz, pedagog

Studia malarskie rozpoczęte na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie kontynuował w Litewskim Instytucie Sztuk Pięknych. Z Olsztynem związany od 1946 roku. Obok pracy dydaktycznej wiele czasu poświęcał twórczości własnej. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne oraz rysunek. Początkowo malował portrety, martwe natury, realistyczne pejzaże o ograniczonym zestawie kolorów. Z biegiem lat poszerzył paletę barw, a istotnym tematem jego prac stały się pejzaże Warmii i Mazur.

 

Henryk Mączkowski (1936 - 1973) artysta malarz

Od urodzenia związany z Olsztynem. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku. Uprawiał przede wszystkim malarstwo olejne. Jest także autorem kilkunastu prac ściennych i plakatów. Ceniony za wybitny talent i umiejętność odnalezienia własnych form wypowiedzi artystycznych. Po 10 latach pracy twórczej pozostawił ponad 40 płócien oraz kilkaset grafik i rysunków.

 

Andrzej Samulowski (1924 - 2002) artysta malarz

Dyplom uzyskał w 1955 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Zbigniewa Pronaszki. Rodzinnie związany z Gietrzwałdem, w latach pięćdziesiątych osiadł w Olsztynie, gdzie rozpoczął pracę artystyczną. Poszukiwania twórcze realizował w różnych technikach plastycznych: malarstwie, plakacie, rzeźbie i sztuce użytkowej. Animator życia artystycznego, organizator plenerów malarskich, spotkań i sympozjów. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, w Muzeum Okręgowym w Białymstoku, w Galerii Pocitelji (Jugosławia), Galerii Septentrion w Lille (Francja) oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Hieronim Skurpski (1914 - 2006) artysta malarz, rysownik, historyk sztuki

Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1950 roku uzyskał dyplom w pracowni Aleksandra Rafałowskiego. Od 1945 roku związany z Olsztynem. Organizator i wieloletni dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, współtwórca Biura Wystaw Artystycznych. W centrum jego zainteresowań twórczych był człowiek - odkrycie problematyki rodzinnej, macierzyństwo oraz „sprawy powszechnej codzienności". Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Gabinetu Grafiki „Ossolineum" oraz za granicą w Danii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech.

 

Mirosław Smerek (1935 - 1995) artysta malarz, pedagog

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Swoją pracę zawodową i artystyczną rozpoczął w Olsztynie. Malował głównie krajobrazy, portrety, sceny religijne. Projektował i aranżował wnętrza. Jego obrazy olejne, akwarele, rysunki, grafiki znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych, również w Muzeum Warmii i Mazur oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

 

Bogdan Stefanów (1940 – 2007) artysta malarz

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W latach sześćdziesiątych na stałe zamieszkał w Olsztynie. Uprawiał malarstwo sztalugowe, oparte na klasycznych wartościach warsztatowych i estetycznych: martwe natury, sceny rodzajowe, w klasycznym figuratywnym podejściu do tematu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 21 Mar 2011 09:09:49 +0100
Mira Angelus-Nowińska "Twarzy obrazowanie", styczeń/luty 2009 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/122-mira-angelus-nowinska-twarzy-obrazowanie-styczen-luty-2009-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/122-mira-angelus-nowinska-twarzy-obrazowanie-styczen-luty-2009-r Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie

zaprasza

na wernisaż wystawy

Miry Angelus-Nowińskiej - "Twarzy obrazowanie"

połączony ze spotkaniem

z Danutą Grocholską - autorką zbioru wierszy "Bilans"

28 stycznia, w środę, o godz. 17:00 w Galerii Bakałarz przy ul. Natalii Żarskiej 2

 

 

Mira Angelus-Nowińska - Jest prezesem Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz członkiem Stowarzyszenia KPA "Sąsiedzi". Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

Sztuka od zawsze była ważną częścią życia artystki, chociaż pierwszy obraz namalowała dopiero w 1990 r. Twórczość plastyczna to dla niej najdoskonalsza forma wyrażania siebie. Jest przekonana, że „w pośpiesznej codzienności warto zatrzymać się, wyciszyć”, by z innej perspektywy przyjrzeć się sobie i światu.

 

{gallery}grafika/tresc/_mira_angelus_nowinska/01{/gallery}

 

Danuta Grocholska - Publikowała swoje wiersze m.in. w „Słowie Powszechnym”, „Tygodniku Katolickim”, „Kierunkach”, „Wybojach”. W czasach studenckich związana była ze środowiskiem poetów poznańskich. Jej twórczość została zauważona przez ówczesną krytykę, jednak w dobie Polski socjalistycznej, z wyboru, pisała do szuflady.

 

Poetką była „od zawsze”. „Od zawsze” też (na szczęście!) potrafiła swą wrażliwość wyrazić mową wiązaną. „Muszę pisać! W ten sposób mogę uporządkować nawał uczuć, myśli, przeżyć… Tworzenie jest dla mnie swoistą psychoterapią.”

 

{gallery}grafika/tresc/_mira_angelus_nowinska/02{/gallery}

 

chciałabym usłyszeć dźwięki

harmonii niebieskich sfer

które bez trudu łowi nietoperz

kiedy przykłada ucho kosmate

do ściany

dla mnie głuchej jak pień

 

myślą skrzydlatą tropię sens

ukryty w trzewiach bytu

w każdym oddechu

za którym pewniej idzie pies

z nosem przy ziemi

 

Zakusy, ze zbioru Bilans

 

 

]]>
Wystawy Artystyczne Mon, 21 Mar 2011 09:42:16 +0100
II Ogólnopolski Przegląd Sztuki Wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, czerwiec/sierpień 2008 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/188-ii-ogolnopolski-przeglad-sztuki-wychowankow-placowek-opiekunczo-wychowawczych-czerwiec-sierpien-2008-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/188-ii-ogolnopolski-przeglad-sztuki-wychowankow-placowek-opiekunczo-wychowawczych-czerwiec-sierpien-2008-r II Ogólnopolski Przegląd Sztuki Wychowanków

Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych

 

„Barwy moich marzeń” - radośnie brzmiał tytuł organizowanego przez Dom dla Dzieci w Gryźlinach II Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad pięćdziesięcioro dzieci z całej Polski (Warszawy, Gdyni, Sopotu, Tucholi, Trzemiętowa, Morąga, Szczytna, Olsztyna i in.), a jego finał odbył się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej 23 czerwca 2008 roku.


{gallery}grafika/tresc/_2008/_0301{/gallery}

 

Uroczyste otwarcie wystawy. Na fot. Sylwia Czacharowska, dyr. Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej; Jolanta Guszczanowska, dyr. Domu dla Dzieci w Gryźlinach; Izabela Miakota, organizatorka konkursu

 

Wernisażowe rozmowy

 

Podczas uroczystego podsumowania konkursu miało miejsce równie uroczyste otwarcie wystawy prac młodych artystów. Galerię barwnych marzeń można podziwiać do końca sierpnia w Bakałarzu. Serdecznie zapraszamy!

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 24 Jan 2012 10:42:30 +0100
Grzegorz Vado Wadowski "Czas ... w bezczasie", marzec/kwiecień 2008 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/115-grzegorz-vado-wadowski-czas-w-bezczasie-marzec-kwiecien-2008-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/115-grzegorz-vado-wadowski-czas-w-bezczasie-marzec-kwiecien-2008-r

Vado od kilkunastu lat „bawi się” medium fotograficznym. Nie lubi być nazywany profesjonalistą. Profesjonalizm – jak twierdzi - jest ciągłą drogą, poszukiwaniem, nie odnalezieniem. Wadowski, podobnie jak Lewis Hine, wciąż „dźwiga” na co dzień aparat fotograficzny, by opowiadać historie, różne - zabawne, smutne, najczęściej metafizyczne. O swojej pracy mówi: „gdy wykonuję zdjęcie, obraz wymyka się wzrokowi. Staje się tajemnicą. Dopiero w ciemni lub na ekranie komputera wyłania się z mętnego bezczasu forma - opowieść, anegdota, której ja także jestem tworzywem”.

 

„Czas… w bezczasie” - wystawa prezentowana w galerii Bakałarz - jest zatem kolejnym etapem twórczych peregrynacji artysty, a także… interesującym dialogiem z odbiorcą.

 

Grzegorz Vado Wadowski jest autorem i współautorem licznych wystaw fotograficznych organizowanych w kraju i poza granicami, laureatem kilku konkursów i projektów fotograficznych, członkiem nadzwyczajnym Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców, Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej (FIAP). Pracuje jako fotoedytor i fotoreporter Naszego Olsztyniaka oraz wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM.

 

 

fotorelacja

{gallery}grafika/tresc/_gvw{/gallery}

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 15 Mar 2011 13:05:12 +0100
"Śladami Mistrzów...", grudzień 2007/styczeń 2008 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/114-sladami-mistrzow-grudzien-2007-styczen-2008-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/114-sladami-mistrzow-grudzien-2007-styczen-2008-r Śladami mistrzów…

 

Realizm scen rodzajowych i martwej natury, Rembrandtowskie „malarstwo duszy”, portrety kobiece Vermeera, Modiglianiego, pejzaże Szyszkina, charakterystyczne motywy malarstwa rodzimego:  Matejki, Boznańskiej - taki oto klasyczny zbiór obrazów można podziwiać obecnie w galerii Bakałarz. Otwarta 15 grudnia wystawa prezentuje prace Izabelli Babkiewicz, Krystyny Ciszkiewicz, Barbary Kuryło, Elżbiety Stepczyńskiej - i jest efektem „terminowania” olsztyńskich artystek w szkole  mistrzów malarstwa światowego oraz gruntownego poznawania ich warsztatu.

 

{gallery}grafika/tresc/_sladami_mistrzow/01{/gallery}

 

Autorki obrazów nie są absolwentkami szkół plastycznych. Malują z zamiłowania. Działalność artystyczna często towarzyszyła ich życiu równolegle z pracą zawodową. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, iż swoją twórczość prezentowały na wielu wystawach, a niektóre z ich prac trafiły do zbiorów prywatnych w kraju i za granicą.

 

{gallery}grafika/tresc/_sladami_mistrzow/02{/gallery}

 

Podczas otwarcia wystawy dyrektor W-MBP, Sylwia Czacharowska, obok walorów estetycznych obrazów inspirowanych dziełami malarstwa światowego, podkreśliła  również inne znaczenie ekspozycji - możliwości, jakie stwarza ona dla pracy z młodzieżą.

 

{gallery}grafika/tresc/_sladami_mistrzow/03{/gallery}

 

Wystawę można zwiedzać do końca lutego.

 

 

Zapraszamy!

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 15 Mar 2011 12:44:44 +0100
Cmentarz Żydowski Obiektywnie, listopad 2007 r. https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/182-cmentarz-zydowski-obiektywnie-listopad-2007-r https://wmbp.olsztyn.pl/index.php/wystawy-artystyczne/182-cmentarz-zydowski-obiektywnie-listopad-2007-r Otwarta w galerii Bakałarz w listopadzie wystawa Cmentarz żydowski obiektywnie była kontynuacją, zainicjowanej w 2006 roku przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, idei zachowania w pamięci olsztynian tradycji i kultury judeochrześcijańskiej oraz związanych z nią miejsc. Jak w roku ubiegłym - szczególna rola w realizacji tego wydarzenia przypadła młodzieży z Gimnazjum nr 5 w Olsztynie - autorom prezentowanej wystawy.

 

{gallery}grafika/tresc/_2007/_0401{/gallery}

 

Pod okiem profesjonalnego fotografika, Arkadiusza Dziczka, uczniowie wykonali artystyczne zdjęcia cmentarza żydowskiego w Szczytnie. O emocjach i przeżyciach towarzyszących podczas pracy oraz o tym, jakie znaczenie miało dla nich uczestnictwo w projekcie, opowiedzieli w trakcie wernisażu.

 

 

 

Uczestnicy wernisażu zapoznali się również ze specyfiką żydowskiej tradycji pogrzebowej. Symboliczną wymowę rytualnego pochówku zmarłych przybliżyła Ewa Bażanowska ze Wspólnoty B’Jachad.

 

 

 

Cmentarz żydowski obiektywnie był ostatnim tego roku wydarzeniem związanym z Salonem Mendelsohna.

]]>
Wystawy Artystyczne Tue, 24 Jan 2012 09:27:06 +0100