Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci / Marta Galewska-Kustra, Elżbieta i Witold Szwajkowscy ; [ilustracje Joanna Kłos]. - Warszawa :  Nasza Księgarnia,  2019. -  127 s.

Znakiem dzisiejszych czasów jest niski poziom kompetencji językowych naszego społeczeństwa. Grupą szczególnie dotkniętą tym problemem są niestety dzieci. Czytając literaturę fachową, można odnieść wrażenie, że obserwujemy stały wzrost liczby najmłodszych, którzy dużo bieglej obsługują tablet czy pilot od telewizora, niż wyrażają werbalnie swoje potrzeby i coraz później zaczynają wypowiadać swoje pierwsze słowa.

Książka zatytułowana "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne  dla dzieci" jest atrakcyjną alternatywą dla spędzania czasu z dzieckiem mającym (i nie tylko) problemy logopedyczne. Przepięknie i zabawnie zilustrowana, została podzielona na trzy części: część 1 dla 4-latków, część 2 od lat 5 oraz część 3 „Rymowanki dla chojraków!”. Wszystkie wierszyki w niej zawarte przygotowane zostały z uwzględnieniem etapów rozwoju mowy, a autorami tego tomu są wykwalifikowana logopeda i pedagog dziecięcy dr Marta Galewska-Kustra, zawodowo związana z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz autorzy książek dla dzieci i pomocy edukacyjnych Elżbieta i Witold Szwajkowscy. Na uwagę zasługuje również ilustratorka Joanna Kłos, która stworzyła zabawną oprawę „wierszyków ćwiczących języki”, a większość dzieci może ją kojarzyć z ilustracji kultowego już dla niektórych młodych czytelników Pucia.

Bez wątpienia przeznaczeniem tego humorystycznego zbioru wierszyków jest nie tylko rozrywka. Ma on właściwości zarówno terapeutyczne, jak i diagnostyczne. Pomaga uważnym rodzicom zaobserwować nieprawidłowości, podsuwa wskazówki i sprzyja rozwojowi kompetencji językowych u dzieci. Buduje relacje między domownikami wspólnie łamiącymi języki podczas sylabizowania na głos treści książeczki, co wywołuje głośny śmiech i radość  z każdego poprawnie powtórzonego słowa. Oprawa graficzna i dodatkowo zamieszczane pytania dotyczące treści, stają się też przyczynkiem do ciekawej i rozwijającej dyskusji  z dzieckiem.  Bezsprzecznie jest to niezwykle wartościowa pozycja na rynku wydawniczym, której codzienne „używanie” z pewnością przyniesie wymierne korzyści dla całej rodziny.

Marlena Gałęziewska