Teksty biblioterapeutyczne:

Bajki terapeutyczne
Bajki terapeutyczne napisane przez uczestników kursu terapii pedagogicznej, organizowanego przez Fundację „Promyk Słońca „w ramach projektu: Kursy przygotowujące nauczycieli i pracowników placówek oświatowych do pracy z dziećmi z dysfunkcjami rozwojowymi. Publikacja zawiera m. in. bajki o odwadze, przyjaźni, lęku przed ciemnością, pojawieniem się rodzeństwa w rodzinie.

Bajkoterapia pomaga dzieciom : prace uczestników projektu Bajkoterapia pomaga dzieciom. Warsztaty dla bibliotekarzy województwa wielkopolskiego

Publikacja zawiera teksty literackie adresowane do dzieci w wieku od 4 do 9 lat oraz scenariusze zajęć. Teksty zostały usystematyzowane w 8 grup tematycznych, obejmujących takie problemy jak: nowy członek rodziny, relacje w grupie rówieśniczej, niechęć do przedszkola, nieśmiałość, inność (własna i cudza), samodzielność, lęk przed burzą, lęk przed owadami i pająkami.

Magiczne bajki na dziecięce smutki : bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci
W zbiorze znalazło się 13 tekstów poświęconych dziecięcym smutkom (niepowodzeniom szkolnym, nietolerancji, odrzuceniu, lękom).

Seria : „Bajki bez barier…”:

Seria opowiadań napisana przez Aleksandrę Chmielewską dotycząca niepełnosprawności. Książki zostały wydane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenia Rodziców Dzieci „ŚWIATEŁKO ”w Szklarskiej Porębie

Hubek, kubek, wstążka (Zespół Aspergera)

Czarodziejka (Autyzm)

Żywe srebro (ADHD)

Skarb (Epilepsja)

Tajemnica znikających ciasteczek (Zespół Downa)

Leo i Nela (Niepełnosprawność ruchowa)

Kkkora (Zaburzenia mowy)

Ślimak (Niedosłuch)

Dziewczynka z okna (Choroba przewlekła)

Bursztyn (Dziecko niewidome)

Duży (Upośledzenie umysłowe)

Wycieczka (Choroba nerek- dializa)

Ktoś (Wada serca)

Mirabelka (Atopowe zapalenie skóry)

Cukiereczek (Cukszyca)

Albert i dzieciaki (klasa integracyjna)

Czapka, lamy i kotomierz (Dysleksja)

Rycerskie gofry (Celiakia)

Papużki nierozłączki (Porażenie mózgowe)

Karmelka (Choroba nowotworowa)

Gutek i zaczarowana dziewczynka (Mutyzm)

Mój przyjaciel Kacper (Brak części kończyny)

Piłka (Choroba reumatyczna)

Wehikuł do zadań specjalnych (Bariery architektoniczne)

Cień (Asystent dziecka niepełnosprawnego)

Malinowy duet (Dziecko rodzica niepełnosprawnego)

Szuflada z bajkami : opowieści terapeutyczne studentów Pedagogiki i Filologii polskiej
Książka zawiera bajki psychoedukacyjne, które pokazują nowe wzorce zachowań wobec ludzi z niepełnosprawnościami. Wzmacniają wiarę we własne możliwości, pokazują jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz uczą właściwej relacji z rówieśnikami. W kolejnych rozdziałach znajdziemy bajki psychoterapeutyczne dla dzieci, które boją się nowych sytuacji i doświadczeń oraz bajki relaksacyjne.

Artykuły i publikacje:

Bajkoterapia jako metoda pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym

Bajkoterapia jako skuteczna forma profilaktyki i terapii wobec przejawów naruszania praw dziecka

Bajkoterapia jako skuteczna metoda wspomagania rozwoju dziecka

Bajkoterapia w środowisku edukacyjnym dzieci w wieku przedszkolnym
Biblioterapia – ewolucja teorii i rozwój praktyki. Przegląd na podstawie doświadczeń polskich i zagranicznych

Biblioterapia w pracy nauczyciela
Magia literatury i teatru : zapomniane pojęcia w terapii i wspieraniu dziecka zdrowego i dotkniętego chorobą
Podstawy współczesnej biblioterapii : podręcznik akademicki

Zaczytaj się zdrowo! Lecznicza moc lektur dla dzieci, młodzieży i rodziców

Przykłady programów biblioterapeutycznych:
„Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe”