Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania Biblii 2022
przeprowadzonego w roku szkolnym 2021/2022
26 kwietnia 2022 roku

W dniu 26 kwietnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie przesłuchania konkursowe w ramach Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania Biblii 2022. Organizatorem konkursu była Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych województwa warmińsko – mazurskiego. W ramach przesłuchania konkursowego uczestnik czytał wybrany przez siebie fragment z Księgi Hioba ze Starego Testamentu.

Jury obradowało w składzie:

1. Przewodniczący ksiądz dr Tomasz Garwoliński – dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”
  2. Aneta Świder-Pióro – nauczyciel bibliotekarz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie, doktorantka na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, literaturoznawca
  3. Artur Kalicki - redaktor, dziennikarz, aktor, lektor radiowy i telewizyjny
  4. Ksiądz dr Piotr Wiśniewski - nauczyciel religii, doradca metodyczny ds. religii Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

Jury oceniało  wystąpienia uczestników  pod względem:
•    techniki czytania
•    sposobu interpretacji
•    ogólnego wyrazu artystycznego czytanego tekstu..

Werdykt jury:

I miejsce – Maria Błażewicz, XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie
Za dojrzałość i mądrość w interpretacji tekstu biblijnego, właściwe wykorzystanie walorów głosowych – w szczególności barwy, akcentu oraz intonacji. Za dostosowanie tempa prezentacji do powagi czytanego tekstu, kulturę słowa, niezwykłą umiejętność poruszenia odbiorców oraz ogólne wrażenie artystyczne.

II miejsce – Agata Ożga, I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
Za świadomą i ekspresyjną interpretację Księgi Hioba, wyrazistość artykulacyjną, odpowiednią barwę, jak również siłę głosu dostosowaną do fraz prezentowanego tekstu. Za szczególną zdolność budowania nastroju oraz umiejętność skupienia uwagi odbiorcy.

III miejsce – Milena Rogozińska, Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie

Za podkreślenie wyrazistości przekazu interpretowanego tekstu, twórcze wykorzystanie pauzy, świadome zastosowanie zmienności artykulacji głosu oraz odwagę w nawiązaniu kontaktu z odbiorcą.

Wyróżnienia:

Ignacy Smolik, Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
Za znakomite zrozumienie oraz wpisanie w kontekst współczesny wybranego fragmentu Biblii.

Axel Szulżycki, Zespół Placówek Edukacyjnych XV Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Olsztynie

Za odwagę i oryginalność w interpretacji prezentowanego fragmentu tekstu biblijnego.

Krystyna Zemska, Zespól Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie

Za indywidualną propozycję odczytania tekstu biblijnego, właściwe wykorzystanie pauzy oraz kontakt z publicznością.

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za udział w Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania Biblii 2022. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności laureatom pięknych interpretacji tekstu biblijnego. Gratulujemy także dyrektorom szkół i placówek wspaniałych nauczycieli i uczniów podejmujących odważnie nowe wyzwania edukacyjne.

Konkursowi towarzyszyła wystawa unikatowych Biblii stanowiących zbiór Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” oraz Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie (min. „Biblia Leopolity” wydana w 1561 roku, faksimile Biblii Gutenberga – pierwszej drukowanej książki).

Olsztyn, 29 kwietnia 2022 r.
oprac. Maria Wiśniewska, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie

Fotorelacja z Wojewódzkiego Konkursu Czytania Biblii 2022