26 listopada (wtorek) 2024 r. o godz. 13.00 zapraszamy nauczycieli, nauczycieli bibliotakrzy i wszystkie zainteresowane osoby do siedziby biblioteki na prelekcję pt. „Wychowanie przy ekranie to zadanie także dla szkoły”, którą wygłosi Magdalena Bigaj.

Zakaz telefonów w szkole nie rozwiązuje problemu, przed jakim stoją nauczyciele i dyrektorzy: jak uczyć współczesne dzieci i nastolatki w czasach, w których nowe technologie tresują mózg do stałej dekoncentracji i natychmiastowej gratyfikacji? Na dodatek wpływają także na osoby dorosłe - rodziców, nauczycieli, opiekunów. Problematyczne używanie telefonów dotyczy ludzi w każdym wieku. Dlatego konieczne jest zdobywanie wiedzy o wpływie ekranów i internetu na nasze zdrowie, tak jak poszukujemy informacji o zdrowym odżywianiu. Podczas spotkania z Magdaleną Bigaj, autorką książki “Wychowanie przy ekranie” słuchacze dowiedzą się, czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób można stosować ją w szkole, by zmierzyć się z wyzwaniami, przed jakimi stawiają nas nowe technologie.

Magdalena Bigaj - założycielka i prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa", autorka książki "Wychowanie przy ekranie". Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Pomysłodawczyni i współautorka pionierskich „Ogólnopolskich badań higieny cyfrowej”. Twórczyni i kierowniczka pierwszych w Polsce studiów z higieny cyfrowej na Uczelni Korczaka. Laureatka Nagrody Korczaka 2024 za działania na rzecz praw dziecka w środowisku cyfrowym.
Felietonistka miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii". Autorka licznych tekstów w mediach branżowych i ogólnopolskich poświęconych wpływowi nowych technologii na społeczeństwo. Umieszczona na liście 100 Kobiet Roku 2022 przez magazyn Forbes Woman oraz na „Liście 100 zasłużonych dla edukacji cyfrowej w 2023 roku”.

fot. archiwum prywatne Autorki