w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy „Co w duszy gra” autorstwa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Dworek” z Filią. Ekspozycja będzie dostępna w holu biblioteki do połowy kwietnia.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy „Dworek” z Filią - Filia przy ul. Królowej Jadwigi 4 w Olsztynie jest placówką pobytu dziennego przeznczoną dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz dla osób wykazujących inne, przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Istotą funkcjonowania ŚDS jest zasada pomocniczości. Uczestnicy dzięki współpracy z grupą podejmują nowe wyzwania, współpracując z terapeutami zyskują szansę przełamania własnych słabości czy lęków, mają tu możliwość odbudowania swoich umiejętności i możliwości. Głównym celem ŚDS jest uzyskanie jak największego stopnia usamodzielnienia, w tym radzenie sobie w sferze życiowej, społecznej i rodzinnej. Powyższy cel realizowany jest poprzez różne formy oddziaływań wspierająco-aktywizujących:

  • kulinarne- wspólne przygotowanie posiłków, planowanie zakupów i wydatków;
  • plastyczne- nauka wykonania prac w różnych technikach plastycznych;
  • komputerowe- nauka obsługi komputera, możliwość skorzystania z internetu;
  • techniczne- nauka obsługi i wykorzystania elektronarzędzi, obróbki drewna, drobnych napraw domowych;
  • rękodzieła- nauka szycia na maszynie, szydełkowania, wyszywanie;
  • usprawnienia ruchowego.

 

ŚDS zapewnia uczestnikom pomoc przy rozwiązywaniu problemów życia codziennego w ramach prowadzonego poradnictwa psychologicznego oraz udział w treningach przygotowujących do samodzielnego życia, podjęcia pracy i samoobsługi, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. W ŚDS są realizowane zajęcia teatralne, trening pamięciowy, trening relaksacyjny. ŚDS organizuje także wycieczki i wyjazdy, wyjścia do kina i teatru oraz wystawy, spacery.

 

Istotnym obszarem w prowadzonych oddziaływaniach z uczestnikami ŚDS jest kwestia związana z rozwijaniem ich pasji i zainteresowań ukierunkowanych na obcowanie ze sztuką i kulturą.
W ramach realizowanych zajęć w pracowni plastycznej i rękodzieła powstały zaprezentowane na ekspozycji prace.

 

Placówka działa w formie jednostki budżetowej Miasta Olsztyna finansowanej ze środków dotacji celowej budżetu państwa przekazywanej przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.

  • Srodowiskowy Dom Samopomocy Wystawa Co w duszy gra_01
  • Srodowiskowy Dom Samopomocy Wystawa Co w duszy gra_02
  • Srodowiskowy Dom Samopomocy Wystawa Co w duszy gra_03

 

 

 

Copyright © 2023 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Polityka prywatności - RODO