w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

14 stycznia (sobota) o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Bakałarz na wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Sól WIEŻE ŚWIATA.

 

Zaproszenie

 

Artystkę zachwyca świat wokół niej, pozornie zwykły, normalny, którego istnienia wielu nie dostrzega, mając go wokół siebie. Trafna malarska wizja, wzorowa kompozycja i dobrze opanowany warsztat tworzy obraz, który utrwala wszystko to, co porusza umysł człowieka. Przez taką sztukę widz poszerza zakres wiedzy o otaczającym go świecie. Artystkę fascynuje natura, piękno krajobrazu, bogactwo form i braw w przyrodzie zaskakuje, zachwyca pobudza wyobraźnie i inspiruje. Prace wykonane najtrudniejszą techniką malarską – akwarelą. Właściwa kompozycja, kolorystyka sprawia, ze tytułowe „Wieże Świata” są ciekawe, wzbudzają zainteresowanie, w ten sposób uczą i wychowują. Malarkę interesują ludzie i ich życie. Liczne podróże po świecie dostarczają Pani Krystynie bogatej tematyki, jak sama mówi, to zupełnie inny świat, niepodobny do naszego, tak ciekawy i bogaty. To właśnie podróże – ich urok, egzotyka i tajemnica dalekich kultur, skłoniły autorkę do licznych malarskich portretów wież. Podróże w połączeniu z opanowanym warsztatem pracy, właściwą wizją, stworzyły sztukę, która zachwyca.[…]

Zygmunt Suchenek, W: Krystyna Sól „Wieże Świata”, katalog wystawy

 


KRYSTYNA SÓL pierwsze dzieła stworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich. Ulubione techniki to batik i malarstwo na jedwabiu, w których przedstawia obrazy inspirowane podróżami do odległych, odmiennych kulturowo i egzotycznych krajów. Artystka pokazuje piękno otaczającego, najbliższego świata. Jej prace były wielokrotnie nagradzane na konkursach wojewódzkich i krajowych. Wśród ponad 30 nagród i wyróżnień najważniejsze to nagrody Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa w 1991 r. i tkaniny artystycznej 1999 r. oraz odznaka „Przyjaciel Dziecka”. W 2008 roku otrzymała z rąk Burmistrza Mrągowa statuetkę za całokształt pracy artystycznej i popularyzację przyrody Warmii i Mazur. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za rok 2009 rok. Dwukrotnie otrzymała statuetkę od Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej za bezinteresowną pomoc na rzecz beneficjentów Wenty Dobroczynnej. Jest laureatką „Honorowej Odznaki za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Krystyna Sól jest autorką 56 wystaw indywidualnych, uczestniczką 153 wystaw zbiorowych w tym siedmiu prezentacji zagranicznych oraz dwóch prezentacji podczas sesji naukowych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Artystka jest od wielu lat związana z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” przy MOK w Olsztynie i Stowarzyszeniem Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi, którego jest współzałożycielem i członkiem wspierającym. W latach 1999-2017 pełniła funkcję prezesa obydwu w/w organizacji. Należy także do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wspiera i promuje twórczość artystów nieprofesjonalnych w Polsce i za granicą.

Copyright © 2023 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Polityka prywatności - RODO