w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

W Roku Jana Pawła II zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „A Księga czeka na obraz”. „Księga czeka na owoc <<widzenia>>”. Ekspozycja dostępna w holu biblioteki.

 

Karol Wojtyła kochał sztukę i wierzył w prawdę oraz siłę przekazu artysty. Był przekonany, że zarówno głębię egzystencji człowieka, jak i jej najtrudniejszą do wyrażenia część – realizującą się w doświadczeniu spotkania z Sacrum – najpełniej może ukazać jedynie prawdziwa sztuka. Niniejsza wystawa prezentuje owe niemożliwe do wyartykułowania przez zwykłe słowo relacje, jakie mogą zaistnieć między człowiekiem i Bogiem. Są to spotkania na granicy dwóch światów, ukazane już w Biblii, jednakże nieodmiennie aktualne i wciąż na nowo powtarzane w ludzkim doświadczeniu. Bo przecież – jak ujął to Jan Paweł II w wygłoszonych przezeń Rekolekcjach dla artystów – „Dla wszystkich […], wierzących i niewierzących, dzieła sztuki inspirowane przez Pismo Święte pozostają jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna. [...] Każda autentyczna inspiracja artystyczna wykracza bowiem poza to, co postrzegają zmysły, i przenikając rzeczywistość stara się wyjaśnić jej ukrytą tajemnicę. Ma ona swoje źródło w głębi ludzkiej duszy – tam, gdzie pragnienie nadania sensu własnemu życiu łączy się z nieuchwytnym doznaniem piękna i tajemniczej jedności rzeczy”.

Wystawa ukazuje reprezentację różnych dziedzin sztuki w postaci poezji Karola Wojtyły (którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku) oraz korespondujących z jego utworami dzieł malarskich różnych epok – zgodnie z myślą przewodnią, zaczerpniętą z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II: „A Księga czeka na obraz”. „Księga czeka na owoc <<widzenia>>”.

Copyright © 2022 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Polityka prywatności - RODO