Zapraszamy do oglądania wystawy nawiązującej do przemowy Astrid Lindgren wygłoszonej podczas ceremonii wręczenia pisarce Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich.

W 1978 roku Astrid Lindgren otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Podczas ceremonii wręczenia nagrody wygłosiła płomienną mowę przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyraziła głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazała na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać.

Stworzona przez Instytut Szwedzki wystawa „Żadnej przemocy!” składa się z plansz z cytatami
z tego właśnie przemówienia. Niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren podkreślają sugestywne akwarelowe ilustracje Stiny Wirsén.
Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do pełniejszego zrozumienia, dlaczego kary cielesne nie są dobrą metodą wychowawczą.

Wystawa nawiązuje do publikacji książki Wydawnictwa Zakamarki „Żadnej przemocy!”, która zawiera pełny tekst przemówienia wygłoszonego przez Astrid Lindgren we Frankfurcie, przedmowę Marty Santos Pais i posłowie Thomasa Hammarberga, zaangażowanych w strukturach ONZ w ochronę praw dziecka, oraz poruszający wiersz Astrid Lindgren „Gdybym była Bogiem…”.

Współorganizator:
Wydawnictwo Zakamarki
www.zakamarki.pl

Wydawnictwo Zakamarki od prawie 15 lat wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Ofertę uzupełniają starannie dobrane tytuły francuskie. Wiele Zakamarkowych publikacji to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, jest też sporo ciekawych propozycji dla dzieci starszych, czytających już samodzielnie. Najbardziej popularne serie to książki o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie.