16.02.2022 roku (środa) o godzinie 17.00 zapraszamy do Galerii Bakałarz na finisaż wystawy „Żuławy” oraz spotkanie informacyjno-szkoleniowe. Wydarzenie jest adresowane do miłośników regionu, w szczególności nauczycieli przyrody, geografii, biologii, historii, przewodników turystycznych i pasjonatów turystyki.

Po obejrzeniu prac elbląskich artystek i krótkim podsumowaniu wystawy zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe pt. „Odkrywamy Żuławy”, które poprowadzą nauczycielki z pasją: Benita Kończak - nauczycielka polonistka Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, przewodnik po regionie i Elżbieta Mieczkowska - nauczycielka bibliotekarka Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, animatorka czasu wolnego.

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe „Odkrywamy Żuławy”, na które złożą się prelekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi, będzie trwało 45 minut i zakończy je quiz na urządzenia mobilne. Cel: zdobycie wiedzy, przydatnej w zrozumieniu i poznawaniu fenomenu Żuław Wiślanych oraz planowaniu wypraw turystycznych.

Elżbieta Mieczkowska omówi okoliczności powstania krajobrazu przyrodniczego i kulturowego delty Wisły, w szczególności rolę ludzi, którym przez wieki udało się stworzyć unikatowy system odwadniająco-nawadniający i urządzenia hydrotechniczne. Zaprezentuje rolę mennonitów i ich wyjątkową spuściznę na tle tygla kultur Żuław Wiślanych.

Benita Kończak przedstawi najcenniejsze obiekty architektoniczne, w tym zabytki sakralne, nekropolie, budowle hydrotechniczne oraz walory przyrodnicze Żuław, które można poznawać także z kajaka i roweru. Prezentacja, oparta o jej własne zdjęcia pozwoli oczami wyobraźni przenieść się na piękne Żuławy.

Wystąpienia, prezentacje oraz quiz na smartfony, towarzyszące finisażowi wystawy pt. „Żuławy” mają na celu promować oryginalny krajobraz kulturowy Żuław Wiślanych oraz upowszechniać spuściznę materialną i niematerialną byłych i obecnych mieszkańców obszarów województwa warmińsko-mazurskiego, sąsiadujących z Morzem Bałtyckim, Zalewem Wiślanym oraz Wisłą i Nogatem.

Osoby chętne prosimy o zgłoszenie się poprzez formularz.

Liczba miejsc jest ograniczona z powodu COVID-19. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Otrzymają Państwo potwierdzenie uczestnictwa pocztą elektroniczną na adres podany w formularzu.

• Finisaż wystawy „Żuławy”_001
  • Finisaż wystawy „Żuławy”_002