Niezwykła lekcja z Ambrożym Kleksem. Interaktywna zabawa literacka na podstawie Akademii Pana Kleksa Jana Brzechwy (kl. III i IV, 90 min) Nowość

Baśnie i legendy regionu - Irena Kwintowa Największy skarb (kl. IV–VI, 50 min) Nowość
Zajęcia wprowadzające uczestników w świat edukacji regionalnej w oparciu o utwór Ireny Kwintowej pt. Największy skarb. Uczestnicy spotkania zapoznają się z treścią legendy i „skarbami” Warmii. Losy rybaka i jego rodziny będą inspiracją do rozmowy na temat wartości w życiu człowieka.

„Chór duchów na scenie”, czyli „istne święto Dziadów” - wprowadzenie do lektury II części Dziadów Adama Mickiewicza (klasa VII-VIII, 60 min)
Kim jest autor niezwykłego dramatu? Cmentarz, stół i inne znaki pogańskiej oraz chrześcijańskiej tradycji ukazane w utworze  (zaakcentowanie związku tej tradycji ze współczesnością). „Dziady” jako spektakl zrodzony z obrzędu.

Ekslibris - graficzna opowieść o właścicielach książki (kl. VII-VIII, 45 min)
Zapoznanie z historią oznaczania książek znakiem własnościowym. Różnorodność tematyczna ekslibrisu i ciekawe rozwiązania graficzne.

Gdzie Warmia, a gdzie Mazury? Krainy historyczne w dziejach regionu, ważne wydarzenia, miejsca, ludzie (kl. VII-VIII, 50 min)
Granice i nazwy krain. Prusowie - rdzenni mieszkańcy (życie, wierzenia, materialne świadectwa kultury). Podbój Prusów przez Krzyżaków. Wyodrębnienie Warmii. Zmiany przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków. Różnice kulturowe między Warmiakami i Mazurami (gwara, religia, architektura, ubiór).

Jak się uczyć skutecznie? (kl. IV-V, 50 min)
Organizacja nauki. Korzystne i niekorzystne czynniki towarzyszące procesowi zapamiętywania. Warunki sprzyjające pracy mózgu (odżywianie, higiena pracy umysłowej). Wybrane techniki zapamiętywania.

Patroni olsztyńskich ulic (kl. V-VI, 50 min)
Przybliżenie wybranych patronów ulic Osiedla Grunwaldzkiego. Wirtualna wędrówka połączona z prezentacją interesujących miejsc, faktów i ciekawostek historycznych.

Poszukiwacze informacji. Biblioteczna gra edukacyjna (kl. V-VI, 60 min)
W pierwszej części zajęć uczniowie poznają różne źródła informacji bibliotecznej i nie tylko. W drugiej zaś, w edukacyjnej grze bibliotecznej, mają okazję wykorzystać zdobytą wiedzę.

„Prędkoś mi nazbyt umilkła…”. Jan Kochanowski jako autor Trenów (kl. VII–VIII, 50 min) Nowość
Zajęcia ukazujące Jana Kochanowskiego – poetę i człowieka renesansu (w kontekście kulturowym oraz w sferze prywatnej, rodzinnej egzystencji). Sytuacja, w jakiej znalazł się poeta w odniesieniu do pojmowania śmierci przez ludzi renesansu. Krótka rozmowa na temat Trenu VIII w związku z literackim ujęciem straty i żałoby. Ogólne określenie cech gatunkowych utworu.

Publikujemy w sieci - jak świadomie i legalnie korzystać ze źródeł online? (kl. VII-VIII, 45 min)
Publikowanie w Internecie, prawo autorskie, licencje CC, podstawy Netykiety.

W tym miejscu warto pobyć dłużej - sprawdź, jak funkcjonuje biblioteka i co może zaproponować (kl. VII-VIII, 45 min)
Kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji, korzystania z katalogów elektronicznych i zbiorów biblioteki pedagogicznej.

W wewnętrznym ogrodzie wartości (na podst. książki Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród, kl. IV-VI, 50 min)
Projektowanie własnego ogrodu wartości wraz z bohaterami książki Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród.

Warmińskie korzenie Roty (kl. VII-VIII, 45 min)
Autorzy „Roty” - Maria Konopnicka i Feliks Nowowiejski. Znaczenie postaci kompozytora w kontekście rozważań o bogactwie kulturowym Warmii.

Zośka, Rudy, Alek i inni. Przerwana opowieść (kl.VII-VIII, 50 min)
Kamienie na szaniec - wprowadzenie do lektury oparte na materiałach dokumentalnych. Przybliżenie idei Szarych Szeregów, 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej oraz działalności Polski Podziemnej.

Zajęcia są bezpłatne.

Szczegółowe informacje oraz przyjmowanie zgłoszeń:

Wydział Wspomagania Edukacji
tel.: